Świat

Politycy, eksperci, światowe wyzwania. Relacja z Global Forum 2017

Świat

[object Object]
Global Forum 2017. RelacjaTVN24 BiS
wideo 2/24

Zapraszamy na relację z drugiego dnia Global Forum 2017, którego uczestnicy wymieniają poglądy na najważniejsze wyzwania, które zdefiniują najbliższe lata. Transmisja obrad na TVN24 BiS

15:43
[object Object]
President of Bulgaria at the Global ForumTVN24 BiS
wideo 2/12
15:42

Dziękujemy za uwagę. Kończymy relację z Global Forum 2017.

14:34
[object Object]
Trójmorze, współpraca gospodarcza, problemy z Rosją. Posumowanie Global ForumFakty TVN
wideo 2/24
14:29

Dominik Smyrgała zakończył czytanie listu ministra Antoniego Macierewicza. Teraz głos zabiera wiceminister obrony Tomasz Szatkowski, który opowie o polskiej strategii obronnej.

14:25

Planujemy zwiększyć nakłady na obronność do 2,5 proc. PKB i podwoić liczbę sił zbrojnych - pisze Macierewicz.

14:24

Macierewicz pisze również o inicjatywie Trójmorza jako działaniu integracyjnym. Odrzuca przy tym krytykę inicjatywy jako dezintegrującej Unię Europejską.

List od Antoniego Macierewicza
List od Antoniego MacierewiczaTVN24 BiS
14:22

Ważne jest, aby obecność wojsk Sojuszu na wschodniej flance NATO przedłużyć - pisze Macierewicz.

14:21

Szef MON w liście pisze również o stanowisku Polski wobec nieprzyjmowania uchodźców.

14:19

"Świat zachodni może istnieć tylko jako jedność transatlantycka" - pisze Macierewicz.

14:18

"To nie Rosja się zmieniła, to Zachód zapomniał, jaka ona jest" - pisze Macierewicz.

Fragment listu Antoniego Macierewicza. O Rosji
Fragment listu Antoniego Macierewicza. O RosjiTVN24 BiS
14:16

Macierewicz pisze też o rosyjskim szantażu energetycznym. Wspomina też o obawach w sprawie projektu Nord Stream 2 i dezinformacji.

14:15

Macierewicz pisze, że Rosja pokazuje dobitnie, iż jej rola jest wyłącznie destrukcyjna.

14:14

Antoni Macierewicz nie pojawił się na konferencji Global Forum 2017. W jego imieniu list od ministra odczytuje Dominik Smyrgała.

12:05
Całe przemówienie szefa MSZ na Global Forum 2017
Całe przemówienie szefa MSZ na Global Forum 2017TVN24 BiS
12:03

Z generałem Benem Hodgesem rozmawiał w środę Jacek Stawiski z TVN24 BiS.

11:58

Koniec kolejnego panelu.

11:57

- Myślę, że człowiek, który nie spał całą noc, to prezydent Federacji Rosyjskiej - mówi gen. Hodges, komentując zbliżające się spotkanie Władimira Trumpa z Donaldem Trumpem.

11:55

UCZESTNICY DYSKUSJI NA GLOBAL FORUM CZĘSTO KOMENTUJĄ CZWARTKOWE WYSTĄPIENIE DONALDA TRUMPA W WARSZAWIE. CAŁE PRZEMÓWIENIE MOŻNA PRZECZYTAĆ I OBEJRZEĆ TUTAJ PO POLSKU

A TUTAJ W JĘZYKU ANGIELSKIM

11:51

Stephen Hadley o tzw. wojnie cywilizacji: problemem nie jest islam, ale agresywna grupa jego wyznawców. Jego zdaniem czwartkowa przemowa Donalda Trumpa to wezwanie także państw muzułmańskich do "zwarcia szyków w walce" z radykalizmem.

11:45
Marek Magierowski o przemówieniu Donalda Trumpa
Marek Magierowski o przemówieniu Donalda TrumpaTVN24 BiS
11:42

- Więcej manewrów to więcej koordynacji - mówi Magierowski, zgadzając się z gen. Hodgesem. Jak dodał, w ćwiczenia NATO trzeba też angażować kraje północnej Europy, które do Sojuszu nie należą.

11:39

Prezydent Rosji najbardziej nienawidzi, gdy wszystkie kraje NATO występują wspólnie - mówi gen. Ben Hodges, mówiąc, że siła Sojuszu tkwi w jedności.

11:31

- Chcielibyśmy, żeby Rosja stała się stabilnym i w pełni demokratycznym państwem - mówi Marek Magierowski. - Ale to zależy od Rosji - dodaje. - Musimy uważnie obserwować wewnętrzną politykę Rosji - mówi Magierowski, dodając, że trzeba z nią współpracować, ale to od Rosji zależy, czy chce być częścią społeczności międzynarodowej.

Marek Magierowski o Rosji
Marek Magierowski o RosjiTVN24 BiS
11:29

Putin wykorzystuje sytuacje, działa w Gruzji i Ukrainie, a potem patrzy na reakcję - mówi Hadley. Dodaje, że działania prowadzone teraz wobec Rosji powstrzymują Władimira Putina przed kolejnymi krokami.

11:28

Zdaniem Stephena Hadleya rozpadły się ramy komunikacji między USA a Rosją.

11:26

Gen. Hodges z uznaniem o Angeli Merkel i utrzymaniu sankcji na Rosję.

11:21

- Nasz dobrobyt gospodarczy jest powiązany z Europą - mówi gen. Ben Hodges o zaangażowaniu USA w bezpieczeństwo Starego Kontynentu. Generał wspomina również o polsko-amerykańskim sojuszu wojskowym widocznym w Iraku czy Afganistanie, a także o zaangażowaniu finansowym Warszawy w obronność.

11:19
[object Object]
Trójmorze, współpraca gospodarcza, problemy z Rosją. Posumowanie Global ForumFakty TVN
wideo 2/24
11:10

Szef MSZ Macedonii Nikoła Dimitrow mówi, że geopolityka wraca na Zachodnie Bałkany.

11:00

- Musimy wszyscy nauczyć się czytać między wierszami - mówi Magierowski w kontekście rosyjskiej polityki dezinformacji. Jego zdaniem NATO powinno koordynować działania w walce z nią.

10:57

- Polska nie jest tylko odbiorcą, ale też dostawcą bezpieczeństwa zbiorowego - mówi Magierowski, przypominając "legendarne już" 2 proc. wydatków PKB na zbrojenia.

10:54

Magierowski mówi o przemówieniu Donalda Trumpa w Warszawie. Uważa, że "odzyskanie" terminu "Zachód" jest ważne dla dyskursu. - To słowo stało się swoistym tabu - mówi Magierowski.

10:48

Rozpoczyna się kolejny panel dyskusyjny. Tym razem na scenie zasiedli Nikoła Dimitrow (szef MSZ Macedonii), Stephen Hadley, gen. Ben Hodges i Marek Magierowski z MSZ.

10:40

Szef MSZ mówi też o polskim dążeniu do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy, zwłaszcza jej wschodniej i środkowej części.

10:40
Waszczykowski o Rosji
Waszczykowski o RosjiTVN24 BiS
10:39

Waszczykowski ma nadzieję, że udział Donalda Trumpa w inicjatywie Trójmorza wzmocni więzi transatlantyckie.

10:38

Polska nadal będzie wykonywać wysiłki na rzecz partnerstwa transatlantyckiego, mówi Waszczykowski. Szef MSZ podkreśla też ważność projektu europejskiej integracji.

10:35

Prezydent USA potwierdził zaangażowanie jego kraju w bezpieczeństwo Polski, mówi Waszczykowski.

10:31

Waszczykowski: wizyta prezydenta USA pokazuje nową dynamikę w relacjach z Polską.

10:28

- Wzywamy do współpracy transatlantyckiej - mówi Waszczykowski, mówiąc o wyzwaniach stojących przed światem.

10:27

Waszczykowski mówi, że w świecie jeden kryzys goni następny. Jak dodaje, w Polsce szczególnym zmartwieniem jest podważanie porządku światowego przez niektóre mocarstwa. Waszczykowski w tym kontekście wymienił Rosję, która - jak mówił - używa siły, by poszerzyć swoją sferę wpływów.

10:25

Rozpoczęło się wystąpienie szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

10:04

Panel z udziałem prezydentów Bułgarii, Chorwacji i Estonii zakończył się.

10:02
Prezydent Chorwacji o celu inicjatywy Trójmorza
Prezydent Chorwacji o celu inicjatywy TrójmorzaTVN24 BiS
09:59
Prezydent Bułgarii o relacjach z Rosją
Prezydent Bułgarii o relacjach z RosjąTVN24 BiS
09:58

Prezydent Trump poparł inicjatywę Trójmorza - mówi prezydent Chorwacji. Dodała, że jej kraj chce również prowadzić dialog z Turcją, a także z sąsiadami.

09:56

Dla wszystkich krajów z Zachodnich Bałkanów musimy mieć perspektywę europejską - uważa prezydent Bułgarii. Mówiąc o bezpieczeństwie dodaj, że w kwestii wydatków nie należy myśleć jedynie o ilości wydanych pieniędzy, ale też o jakości ich celów.

09:55

Prezydent Trump powiedział, że jest za pogłębieniem współpracy - mówi prezydent Estonii.

09:43

09:40

Rozwiązanie konfliktu na Ukrainie może zająć dziesięciolecia, uważa prezydent Estonii. Jak dodaje, sankcje wobec Rosji działają, a "czerwona linia" w sprawie Ukrainy działa, podczas gdy w przypadku Gruzji w 2008 roku jej nie postawiono.

09:38

- Musimy zawsze bronić naszych interesów - dodaje Radew.

09:37
Prezydent Chorwacji na Global Forum 2017
Prezydent Chorwacji na Global Forum 2017TVN24 BiS
09:37

Rumen Radew mówi z kolei, że Europa powinna jak najszybciej rozwiązać konflikt na Ukrainie. - Wszyscy powinniśmy pozostać otwarci na dialog z Rosją - mówi Radew.

09:32

Inicjatywa Trójmorza nie jest wymierzona w kogokolwiek - mówi prezydent Chorwacji. - To jest inicjatywa "dla" - dodaje.

- Jesteśmy gotowi na rozmowy z Rosją - mówi prezydent Chorwacji.

09:25

- Ufam, że wspólnie doprowadzimy do wzmocnienia Unii Europejskiej - mówi prezydent Estonii.

09:20

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid mówi, że jest na szczycie Trójmorza po to, żeby pokazać rodzimym firmom rynki na południe od Estonii. Dodała, że w tej chwili gospodarka jej kraju jest zintegrowana głównie z północnymi sąsiadami.

09:18

Spójność i konwergencja to kluczowe słowa w Unii Europejskiej - mówi Radew, dodając, że jeśli UE chce być graczem globalnym, musi być spójna.

09:15

Wczoraj na panelu Global Forum 2017 występował m.in. Rudy Giuliani.

09:13

- Musimy przekonać nasze rządy, nasze firmy do współpracy - mówi Radew, omawiając wyzwania, przed którymi stoi teraz inicjatywa Trójmorza.

09:11

Zdaniem Radewa słowem kluczowym dla zrozumienia inicjatywy Trójmorza jest "synergia".

09:09

Prezydent Bułgarii Rumen Radew mówi, że cieszy się z siły inicjatywy Trójmorza. - Dla mnie jest to ogromne osiągnięcie - dodał, podkreślając jednak, że sama inicjatywy stoi przed wyzwaniem wdrożenia zaaprobowanych projektów.

09:06

Prezydent Chorwacji zapewnia, że państwa Trójmorza chcą się obejść bez biurokracji, sekretariatów itp. Podkreśliła, że jest to platforma przywódców państw.

09:02

- Będzie to rok bardzo energiczny - mówi prezydent Chorwacji. Wyraziła też swoją wdzięczność dla prezydenta USA Donalda Trumpa za jego gotowość do współpracy z państwami Trójmorza.

09:00

Kolindą Grabar-Kitarović podkreśla, że jest wiele problemów do rozwiązania w regionie. Wspomina o 150 projektach, o których mówił dokument końcowy przyjęty przez państwa Trójmorza.

08:58

Prezydent Chorwacji uważa, że sukcesem inicjatywy Trójmorza, której przedstawiciele spotkali się w czwartek, jest jej rozpoznawalność. Prezydent podkreśla brak infrastruktury transportowej w regionie państw Trójmorza. Mówi też o niezależności energetycznej, która ma znaczenie dla niezależności politycznej.

08:55

Rozpoczyna się drugi dzień obrad. Głos zabrał dyrektor PISM Sławomir Dębski, a zaraz po nim szef Atlantic Council Fred Kempe rozpoczął pierwszy panel z udziałem z prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović, prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i prezydenta Bułgarii Rumena Radewa.

08:50

Czym jest Global Forum 2017?

08:47

Global Forum 2017 rozpoczęło się w czwartek po wyjeździe z Warszawy prezydenta USA Donalda Trumpa.

Global Forum 2017 oficjalnie otwarte
Global Forum 2017 oficjalnie otwarteTVN24 BiS

TRUMP W POLSCE. RAPORT SPECJALNY

Uczestnicy Forum wymienią poglądy na najważniejsze wyzwania, które zdefiniują najbliższe lata - od integracji europejskiej, przez tworzenie nowych miejsc pracy, po budowę transgranicznej infrastruktury energetycznej, transportowej i telekomunikacyjnej w Europie Środkowej. Uczestnicy Forum zajmą się też przyszłością NATO, Rosji oraz dezinformacją szerzącą się w czasach politycznej niestabilności. Forum ma też ułatwić przekucie założeń Inicjatywy Trójmorza w konkretne rozwiązania biznesowe. Podczas obrad wręczone zostaną już po raz dziewiąty Nagrody Wolności Atlantic Council.

CZYTAJ WIĘCEJ O GLOBAL FORUM

TRUMP IN POLAND. READ IN ENGLISH

Global Forum 2017

Autor: mtom / Źródło: tvn24.pl, TVN24 BiS