Świat

"Głęboko zawstydzający epizod w historii". Cameron przeprasza za masakrę

Świat


Premier David Cameron odwiedził miasto Amritsar, na północy Indii, gdzie - jako pierwszy w historii szef rządu brytyjskiego - wyraził żal z powodu masakry cywilów, dokonanej w tym mieście w 1919 roku przez wojska brytyjskie.

Podczas wydarzeń, znanych jako masakra w Amritsarze lub masakra w Jallianwala Bagh, brytyjskie oddziały bez ostrzeżenia otworzyły ogień do tłumu nieuzbrojonych ludzi. Wcześniej miały tam miejsce niepokoje społeczne. Według brytyjskiego raportu z tamtego czasu w masakrze zginęło 379 osób, a 1200 odniosło obrażenia, jednak według strony indyjskiej życie straciło wtedy nawet 1000 ludzi.

Punkt zwrotny w historii

Zdaniem wielu historyków masakra w Amritsarze stała się punktem zwrotnym w stosunkach brytyjsko-indyjskich i przyczyniła się do osłabienia rządów Korony Brytyjskiej w Indiach, ponieważ zainspirowała indyjski ruch niepodległościowy do protestów w duchu obywatelskiego nieposłuszeństwa. David Cameron złożył w środę wieniec pod pomnikiem upamiętniającym tragedię i przez kilka minut stał przed nim w milczeniu. W księdze pamiątkowej napisał: "Jest to głęboko zawstydzający epizod w historii Wielkiej Brytanii, który Winston Churchill (podczas wizyty w Amritsarze w 1920 roku) słusznie określił jako potworny".

Gest brytyjskiego premiera oceniany jest przez komentatorów jako próba poprawienia stosunków z byłą kolonią, a także zdobycia przychylności brytyjskich wyborców indyjskiego pochodzenia przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku. Podczas wizyty w Amritsarze w 1997 roku królowa Elżbieta II nazwała masakrę z 1919 roku "nieszczęsnym" wydarzeniem w brytyjskiej historii. W 1920 roku miasto odwiedził Churchill, pełniący wówczas funkcję ministra wojny i lotnictwa. W środę Cameron kończy trzydniową wizytę w Indiach, która miała na celu ożywienie handlu dwustronnego oraz inwestycji w dziedzinie energetyki, infrastruktury, ubezpieczeń i bankowości.

Autor: mtom / Źródło: PAP