Kapitan i pierwszy oficer irańskiego tankowca zatrzymani


Gibraltarska policja zatrzymała kapitana i pierwszego oficera irańskiego tankowca Grace 1 oraz przejęła dokumentację i urządzenia elektroniczne ze statku. Tankowiec został zatrzymany w zeszły czwartek przez Brytyjczyków.

Aresztowany kapitan i pierwszy oficer to obywatele Indii. Podejrzewa się ich o złamanie sankcji Unii Europejskich, nałożonych na syryjski reżim. Grace 1 miał bowiem przewozić przez Morze Śródziemne ropę naftową do Syrii.

Zatrzymani zostali przesłuchani. Na razie nie postawiono im zarzutów.

Jak przekazały służby Gibraltaru, śledztwo jest w toku, a tankowiec pozostanie w rękach policji. Agencja Reutera poinformowała też, że służby gibraltarskie przejęły dokumentację pokładową oraz urządzenia elektroniczne z irańskiego tankowca.

Zatrzymanie tankowca u wybrzeży Gibraltaru

Statek został zatrzymany w ubiegły czwartek. Hiszpański minister spraw zagranicznych i zarazem najprawdopodobniej przyszły szef Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, Josep Borrell oświadczył, że to Waszyngton zażądał od Wielkiej Brytanii zatrzymania tankowca podejrzanego o dostarczanie ropy naftowej do Syrii.

Wiceszef irańskiego MSZ Abbas Aragczi zapewnił, że statek nie płynął do Syrii. Odwetem za jego zatrzymanie groził w ostatnich dniach minister obrony Iranu Amir Hatami, zaś szef MSZ tego kraju Mohammad Dżawad Zarif ocenił, że sprawa "tworzy niebezpieczny precedens".

W ubiegły piątek dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mohsen Rezai groził, że jeśli Wielka Brytania nie zwolni irańskiego tankowca, obowiązkiem władz w Teheranie będzie zajęcie tankowca brytyjskiego.

Rząd Wielkiej Brytanii poinformował w ten czwartek, że trzy irańskie jednostki "wbrew prawu międzynarodowemu usiłowały przeszkodzić w przepłynięciu brytyjskiemu statkowi handlowemu British Heritage przez Cieśninę Ormuz".

Europejskie sankcje na Syrię

Sankcje unijne wobec Syrii, które obowiązują od końca 2011 roku, w maju br. ze względu na trwające represje wobec ludności cywilnej zostały przedłużone do 1 czerwca 2020 roku.

Restrykcje te obejmują embargo na dostawy ropy naftowej, ograniczenie określonych inwestycji, zamrożenie aktywów syryjskiego banku centralnego w krajach UE, ograniczenia w eksporcie sprzętu i technologii, które mogłyby zostać wykorzystane do represji, a także sprzętu i technologii pozwalających monitorować lub przechwytywać połączenia internetowe i telefoniczne.

Zatrzymanie irańskiego tankowca Grace 1 Adam Ziemienowicz/PAP

Autor: ft\mtom / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości