Geremek: groźba izolacji Polski była dobrą nauczką

Świat

TVN24.plBronisław Geremek krytykuje polski rząd

- Stanięcie wobec ryzyka izolacji było dobrą nauczką, nawet jeśli w domu będzie mówić się o sukcesie - Bronisław Geremek krytykuje polskie władze i chwali Angelę Merkel w wywiadzie dla włoskiej gazety "La Repubblica".

W rozmowie z dziennikiem były szef polskiego MSZ stwierdził, że w "przeciwieństwie do obecnego rządu, Polacy są zwolennikami Unii". - Z sondażu Eurobarometru wynika, że polskie społeczeństwo jest wśród tych najbardziej proeuropejskich - zwracał uwagę. Zaproponował też, by w całej Unii Europejskiej zorganizować niewiążące referendum konsultacyjne na temat traktatu konstytucyjnego.

Geremek krytykował polski rząd - z uznaniem opowiadał za to o negocjacyjnym talencie, uporze i cierpliwości niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Stwierdził, że miała trudne zadanie, gdyż "na nasz rząd składają się wszelkiego rodzaju populistyczne tendencje". Zdaniem Geremka, prawdziwym niebezpieczeństwem jest właśnie ekspansja populizmu w Polsce, ale także w innych krajach europejskich. - Przeciwko populizmowi trzeba zmobilizować narody. W ten sposób obecny polski problem zniknąłby - dodał.

Geremek krytykował też to, że podczas dyskusji o kształcie traktatu Jarosław Kaczyński odwoływał się do II wojny światowej. - Unia Europejska została oparta na idei zerwania z epoką wojny - przypomniał Geremek. Tymczasem - zauważył - polski rząd "próbował otworzyć rany jeszcze wciąż nie zagojone". - To ta sama taktyka, jaką stosują w polityce wewnętrznej atakując przeciwników - dodał były szef polskiej dyplomacji.

Geremek wyraził zadowolenie z osiągnięcia kompromisu, ale i nadzieję, że w przyszłości polski rząd nie będzie stosował podobnych metody negocjacyjnych. - Stanięcie wobec ryzyka izolacji było dobrą nauczką, nawet jeśli w domu będzie mówić się o sukcesie - podkreślił Geremek.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl