Świat

W Genewie spokojniej. Alert antyterrorystyczny zmniejszony

Świat


Lokalne władze obniżyły poziom alertu antyterrorystycznego obowiązującego w Genewie od 10 grudnia w związku z rozpoczęciem poszukiwania osób mogących mieć związki z terroryzmem - poinformowała policja.

Decyzję taką podjęły władze kantonu Genewa po konsultacji z władzami federalnymi. W oświadczeniu policji napisano, że decyzję uzasadnia ocena sytuacji w dziedzinie zagrożenia terrorystycznego po Świętach Bożego Narodzenia. Zaznaczono, że imprezy - czy to dyplomatyczne, czy religijne lub handlowe - które mogłyby zostać wybrane jako potencjalne cele, już się zakończyły.

Genewa, jak przypomina agencja Reuters, jest siedzibą licznych organizacji międzynarodowych, w tym Biura ONZ, Czerwonego Krzyża, a także wielu banków i firm handlowych i ma bezpaszportową granicę z Francją, gdzie islamiści zabili 130 ludzi w atakach w Paryżu w listopadzie. W kantonie Genewa podniesiono 10 grudnia poziom zagrożenia terrorystycznego do trzeciego stopnia w pięciostopniowej skali i rozmieszczono dodatkowych policjantów. Informowano, że w regionie poszukiwane są cztery osoby, które mogą mieć związki z tzw. Państwem Islamskim (IS). Media opublikowały zdjęcia tych osób. Szwajcarski prokurator generalny wszczął też postępowania przeciw 46 osobom, których tożsamość nie została ujawniona, podejrzanym o złamanie zakazu dotyczącego przynależności do takich organizacji jak Państwo Islamskie czy Al-Kaida.

Autor: mtom / Źródło: PAP