Świat

Rosjanie wynaleźli generator mgły. Ukryje wyrzutnie rakiet przed satelitami

Świat

mil.ruRosjanie pracują nad modernizacją swoich sił zbrojnych

Naukowcy z Akademii Wojskowej Strategicznych Wojsk Rakietowych w Sierpuchowie, 100 km na południe od Moskwy, skonstruowali aerozolowy generator, mogący wytwarzać sztuczną mgłę do maskowania mobilnych wyrzutni rakiet - poinformowała we wtorek rosyjska telewizja Dożd.

Ta niezależna stacja powołała się na kierownika katedry wyrzutni i rakiet w tej uczelni Aleksieja Sołodownikowa, który opowiedział o wynalazku podczas trwającej w Kubince, 60 km na zachód od Moskwy, międzynarodowej wystawy Dzień Innowacji Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

Skuteczna maskowanie?

TV Dożd przekazała, że generator może wytwarzać chmury aerozolowe dowolnego rodzaju. Według stacji taka sztuczna mgła może ukryć mobilne wyrzutnie rakietowe, w tym przed satelitami; może też utrudnić naprowadzanie na nie broni o wysokiej precyzji rażenia.

TV Dożd podkreśliła, że we mgle można zamaskować również wyrzutnie międzykontynentalnych rakiet balistycznych RS-24 Jars, RS-12M2 Topol-M i RS-12M Topol.

Rosyjska telewizja zauważyła, że dotąd do maskowania mobilnych wyrzutni rakiet w Siłach Zbrojnych FR na ogół używano jednorazowych świec dymnych. Stacja podała, że generator z Sierpuchowa może również być wykorzystywany do dezynfekcji i degazyfikacji sprzętu wojskowego.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru