Świat

"To islamska inwazja na Europę". Znany radykał atakuje

Świat


Przywódca holenderskiej antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności (PVV) Geert Wilders nazwał falę tysięcy uchodźców zdążających do Europy "islamską inwazją", zagrażającą tożsamości Europy, jej wartościom oraz bezpieczeństwu.

Antyislamski polityk, przemawiając podczas debaty w holenderskim parlamencie poświęconej kryzysowi uchodźców w Europie i propozycji Komisji Europejskiej, by kraje UE przyjęły łącznie 160 tys. uchodźców, ocenił, że największe zagrożenie stanowią młodzi, brodaci mężczyźni, którzy przekraczają granice państw europejskich ze słowami "Allah Akbar" na ustach.

Brodaci migranci

- Masy młodych mężczyzn z brodami, wołających w Europie Allah Akbar, stanowią największe zagrożenie. To jest islamska inwazja na Europę, na nasz kraj, Holandię. Zagraża ona naszemu dobrobytowi, bezpieczeństwu, kulturze i tożsamości - powiedział Wilders, którego partia obecnie prowadzi w sondażach opinii publicznej.

Jego zdaniem wśród tysięcy ludzi, uciekających przez Morze Śródziemne do Europy, jest bardzo wielu migrantów ekonomicznych, chcących jedynie poprawić swoje warunki życiowe, a nie uchodźców, uciekających w obawie przed prześladowaniami i utratą życia.

Holendrzy niechętni uchodźcom

Według ostatnich badań ok. 54 proc. Holendrów sprzeciwia się przyjęciu więcej niż 2 047 uchodźców, które zostały zaproponowane przez KE w maju br. Zgodnie z najnowszą propozycją Komisji Europejskiej Holandia miałaby przyjąć jeszcze dodatkowo 7 214 imigrantów.

Premier Mark Rutte zapowiedział niedawno, że Holandia byłaby gotowa przyjąć większą liczbę uchodźców ubiegających się o azyl, ale tylko jeśli byłoby to "tymczasowe rozwiązanie".

Jak zauważa agencja Reutera, krucha koalicja rządowa jest obecnie bardzo podzielona w kwestii polityki azylowej. Rząd Ruttego w najbliższych dniach planuje zaostrzyć stanowisko wobec imigrantów poprzez odcięcie pomocy dla tych, których wnioski o azyl zostały odrzucone.

Antyislamski polityk

Wilders, znany z antyislamskich wystąpień w przeszłości, wywołał oburzenie świata islamskiego m.in. pokazanym w internecie krótkim filmem, w którym wersety Koranu zestawiono z sekwencjami wideo przedstawiającymi przemoc i terroryzm.

W 2011 roku uwolniono go od zarzutu mowy nienawiści. Sąd uznał wtedy, że jego antyislamska retoryka mieściła się w ramach emocjonalnej debaty narodowej na temat imigracji i wielokulturowości.

Obecnie znów toczy się przeciwko niemu śledztwo w związku z obraźliwymi wypowiedziami o Marokańczykach podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej. Wilders od 2004 roku korzysta z całodobowej ochrony.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: mm//gak / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości