Świat

Berlin: stała obecność iskanderów w Kaliningradzie zagrażałaby Europie

Świat

Ćwiczenia rosyjskiego dywizjonu Iskanderów
Ministerstwo Obrony RosjiNiemcy są zaniepokojone rozmieszczeniem rosyjskich Iskanderów w Kaliningradzie. Nagranie: ćwiczenie rosyjskiego dywizjonu rakietowego

Stałe rozlokowanie rosyjskich rakiet Iskander w Kaliningradzie byłoby zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy - powiedział w wywiadzie dla agencji Interfax szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel. Zapewnił, że Berlin poważnie traktuje obawy mieszkańców Europy Wschodniej.

- Gdyby rakiety Iskander miały być rozlokowane w Kaliningradzie na stałe, byłoby to dla nas powodem do dużego niepokoju i zagrożeniem dla bezpieczeństwa Europy. Dlatego śledzimy z ogromną uwagą i rosnącym zaniepokojeniem to, co dzieje się w Kaliningradzie - powiedział Sigmar Gabriel przed rozpoczęciem czwartkowej wizyty w Rosji.

Apel do Rosji

Zdaniem szefa niemieckiej dyplomacji, w Europie Wschodniej panuje zaniepokojenie wywołane działaniami Rosji wobec Ukrainy, które Niemcy "muszą traktować poważnie".

Gabriel zaapelował do strony rosyjskiej o powrót na ścieżkę rozbrojenie i do regularnych spotkań Rady NATO-Rosja. - Za wszelką cenę musimy zapobiec powrotowi do zimnej wojny - podkreślił.

Pytany o sankcje Unii wobec Rosji, Gabriel zaznaczył, że "nie są one celem samym w sobie", lecz służą realizacji porozumień pokojowych w sprawie Donbasu, zawartych w stolicy Białorusi, Mińsku. - Bardzo bym się ucieszył, gdyby wreszcie doszło do postępu w realizacji Mińska i gdybyśmy mogli rozmawiać o stopniowym poluzowaniu sankcji. Prawda jest jednak taka, że dotychczas to nie nastąpiło - wyjaśnił polityk niemieckiej SPD.

Konieczna współpraca

Gabriel ocenił sceptycznie propozycje rozszerzenia grona krajów poszukujących rozwiązania kryzysu na Ukrainie o Stany Zjednoczone czy też "nowego startu" negocjacji. Jego zdaniem ani Moskwa, ani Kijów nie sygnalizują chęci zmiany formatu rozmów.

Odnosząc się do projektu gazociągu Nord Stream 2, Gabriel powiedział: - Chcemy Nord Stream 2, ale chcemy też bezpiecznego utrzymania gazociągów na Ukrainie i bezpieczeństwa dostaw do krajów takich, jak Słowacja, Czechy czy Polska. Mam wrażenie, że nasi rosyjscy partnerzy są jak najbardziej gotowi do zagwarantowania tego - zauważył.

Gabriel określił Rosję mianem "dużego i ważnego sąsiada" w Europie. - Współpraca jest konieczne dla zapewnienia Europie pokoju i bezpieczeństwa - zaznaczył polityk SPD.

Autor: tas/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru