Świat

G8 stracone dla Moskwy? Kanadyjskie MSZ porównuje Rosję do Niemiec Hitlera

Świat


Premier Kanady Stephen Harper w wydanym w poniedziałek oświadczeniu zaznaczył, że działania prezydenta Władimira Putina postawiły Rosję na drodze do dyplomatycznej i ekonomicznej izolacji, która może doprowadzić do całkowitego opuszczenia przez Rosję grupy G8.

Harper podkreślił, że sytuacja na Ukrainie pozostaje wyjątkowo poważnym zagrożeniem dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Ponownie wezwał Putina do wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Minister spraw zagranicznych Kanady John Baird, występując w publicznej telewizji CBC w poniedziałkowe popołudnie, porównał obecność rosyjskich wojsk na Krymie do inwazji Hitlera na Czechosłowację w 1938 r. - W Kraju Sudeckim Niemcy stanowili większość. To jednak nie dawało państwu niemieckiemu prawa do zrobienia tego [inwazji - red.] - powiedział Baird odnosząc się do rosyjskich argumentów o potrzebie ochrony rosyjskich mieszkańców Krymu. Izba niższa (House of Commons) kanadyjskiego parlamentu przyjęła w poniedziałek jednogłośnie stanowisko potępiające działania Rosji na Ukrainie. Wniosek został zgłoszony pod obrady przez Teda Opitza, konserwatywnego deputowanego polskiego pochodzenia. Na 35 mln mieszkańców Kanady ponad 1,2 mln ma ukraińskie pochodzenie, co oznacza, że w Kanadzie mieszka trzecia co do wielkości na świecie, po Ukrainie i Rosji, grupa osób o ukraińskich korzeniach.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: