Świat

FT: Rosja będzie państwem autorytarnym

Świat


Niedzielne wybory do Dumy Państwowej to nieszczęście dla Rosji; świadczą, że w przewidywalnej przyszłości będzie ona państwem autorytarnym - komentuje we wtorek w artykule prestiżowy brytyjski "Financial Times".

Zdaniem dziennika prezydent Władimir Putin "uciekł się do głęboko niedemokratycznych taktyk, w tym manipulacji w mediach, prześladowania opozycji i wywierania biurokratycznej presji na wyborców". "Międzynarodowi obserwatorzy słusznie potępili to głosowanie, uznając, że nie było ani wolne, ani sprawiedliwe" - skomentowali publicyści dziennika.

"Putin nie musiał oszukiwać. Patrząc na jego popularność w okresie bezprecedensowego boomu gazowego i naftowego Jedna Rosja i tak by wygrała. Ale Putin zdecydował się nie ryzykować i okradł wyborców z jakiegokolwiek rzeczywistego wyboru" - napisał "Financial Times".

"Dla Zachodu te wybory zmywają ostatnie ślady poradzieckiej iluzji, że Rosja mogłaby szybko przejść do demokracji. W przewidywalnej przyszłości Rosja będzie państwem autorytarnym" - podsumowała gazeta.

Źródło: PAP, tvn24.pl