Moskwa chwali się sukcesami w walce z terroryzmem

Świat

nak.gov.ruĆwiczenia antyterrorystyczne w obwodzie tulskim

- W 2015 r. w Rosji dwa i pół raza zmalała liczba przestępstw o charakterze terrorystycznym, lecz sytuacja w tej dziedzinie pozostaje skomplikowana - oświadczył szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow.

Aleksandr Bortnikow oznajmił to, otwierając posiedzenie Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego (NAK). Zaznaczył, że pozytywne dane dotyczą całego kraju, w tym Kaukazu Północnego.

Dyrektor FSB powiedział, że w ciągu roku podczas antyterrorystycznych operacji i działań operacyjnych zlikwidowano 156 bojowników, w tym 36 liderów, a zatrzymano 770 ludzi, zarekwirowano też bardzo wielką ilość broni.

"Niesłabnąca popularyzacja terroryzmu"

Tendencje w dziedzinie przeciwdziałania terroryzmowi są pozytywne, lecz sytuacja pozostaje skomplikowana - uważa Bortnikow. Wskazał na poważny problem, jakim jest konieczność pozbawienie bojowników źródeł zaopatrzenia, na niesłabnącą popularyzację terroryzmu i ekstremizmu przez internet, na werbowanie obywateli Federacji Rosyjskiej do udziału w międzynarodowych organizacjach terrorystycznych.

Według najnowszych danych rosyjskich służb specjalnych ponad 2,9 tys. Rosjan jest podejrzanych o udział w działaniach międzynarodowych grup terrorystycznych w Syrii i Iraku. Bortnikow powiedział, że w celu zablokowania kanałów finansowania terroryzmu opracowano plan międzyresortowy. Oświadczył, że w 2015 r. rosyjskie organy ścigania przeprowadziły ok. 5 tys. śledztw i wszczęły 270 dochodzeń w sprawie finansowania terroryzmu, a w związku z podejrzeniem o okazywanie materialnego wsparcia tzw. Państwu Islamskiemu sprawdzanych jest ponad 1600 osób prawnych i fizycznych. - Środki stosowane w Rosji w celu przeciwdziałania terroryzmowi znajdują zrozumienie i poparcie większości Rosjan - zapewnił dyrektor FSB.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: nak.gov.ru