Świat

Francuzi wciąż nie kończą sprawy. Decyzja w sprawie Mistrali "w listopadzie"

Świat

UK DoDRosyjskie Mistrale powstały w oparciu o lekko zmodyfikowany oryginalny francuski wzór

Prezydent Francois Hollande podejmie "w listopadzie" decyzję w sprawie dostarczenia Rosji pierwszego okrętu typu Mistral - oznajmił francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian. Na początku września francuski prezydent zapowiadał, że zdecyduje o Mistralach w końcu października.

Dostawa pierwszego z dwóch desantowych Mistrali, kupionych za 1,2 mld euro na podstawie kontraktu zawartego w 2011 roku za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego, została zawieszona z powodu kryzysu ukraińskiego. Była to pierwsza tak duża umowa na import sprzętu wojskowego zawarta przez Moskwę od upadku ZSRR.

Pierwszy okręt typu Mistral o nazwie Władywostok miał trafić do Rosji w październiku; druga jednostka, nazwana Sewastopol, miała zostać dostarczona w listopadzie 2015 r. We francuskim porcie atlantyckim St. Nazaire, gdzie budowane są Mistrale, od kilku tygodni szkolonych jest stu kilkudziesięciu rosyjskich marynarzy do obsługi okrętu Władywostok. Okręt może zabrać na pokład 700 żołnierzy, 16 śmigłowców bojowych i 50 pojazdów opancerzonych.

Francuski korowód

Francja zapowiedziała na początku września, że zawiesza do listopada dostarczenie Rosji pierwszego Mistrala z powodu działań Moskwy na Ukrainie. Na marginesie szczytu NATO w Walii prezydent Francois Hollande wyjaśnił, że kontrakt na dostarczenie Rosji dwóch Mistrali nie został zerwany ani zawieszony, ale nie dojrzały warunki do planowanego na październik dostarczenia pierwszego okrętu. Hollande podkreślał po raz kolejny w październiku, że warunkami przekazania okrętów Rosji są rozejm i polityczne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.

Kontrakt "zawieszony", ale Mistral wyszedł w morze. Z rosyjską załogą
Kontrakt "zawieszony", ale Mistral wyszedł w morze. Z rosyjską załogątvn24

Źródło zdjęcia głównego: UK DoD

Pozostałe wiadomości