TVN24 | Świat

Francuzi dziękują za walkę z koronawirusem

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Na wieży Eiffla w Paryżu w piątek o godzinie 20 pojawił się napis "dziękuję" skierowany do osób walczących z epidemią COVID-19. Co wieczór na najsłynniejszej atrakcji turystycznej Francji będzie można także zobaczyć ostrzeżenie przed wychodzeniem z domu - w języku francuskim i angielskim.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak informuje stołeczny ratusz w komunikacie prasowym, podziękowanie kierowane jest do wszystkich walczących z epidemią COVID-19: personelu szpitali, policjantów i żandarmów, strażaków, ratowników, żołnierzy, kasjerów, śmieciarzy, handlowców, dostawców, wolontariuszy. Wszystkich, którzy wykonują swoje obowiązki z narażeniem własnego zdrowia i życia w czasie epidemii Covid-19 – podkreśla.

Paryżanie i mieszkańcy innych francuskich miast co wieczór dziękują lekarzom i ratownikom oklaskami z balkonów swoich mieszkań. Napis na wieży Eiffla ma być dodatkowym elementem mobilizującym i wzmacniającym morale – wyjaśniły władze.

Między godz. 20.30 a 23 pojawią się również na Żelaznej Damie, jak nazywają konstrukcję paryżanie, komunikaty: "Zostańcie w domu". Mają przypominać o obowiązku pozostawania w domu zgodnie z administracyjnym nakazem władz obowiązującym od 17 marca.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24 >>>

Blisko cztery tysiące nowych zakażonych

W czwartek Francja poinformowała o 365 zakażonych koronawirusem zmarłych w ciągu doby.

Liczba osób zakażonych wzrosła o 3809 i obecnie wynosi 32 964. Jak podał dyrektor generalny w resorcie zdrowia i solidarności Jerome Salomon 15 732 pacjentów jest obecnie hospitalizowanych w 623 placówkach, w tym 3778 osób jest w stanie ciężkim.

Według Salomona epicentrum pandemii we Francji jest w regionie Ile-de-France, w którym znajduje się metropolia paryska z 10 mln mieszkańców.

W czwartek Salomon podkreślał, że sytuacja "nadal się pogarsza" i absorbuje "w wyjątkowy, niespotykany sposób" wszystkie szpitale, publiczne i prywatne. Wcześniej premier Edouard Philippe oznajmił, że Francja musi się przygotować na "długotrwały efekt" pandemii, nie tylko w wymiarze zdrowotnym, ale też na "szok gospodarczy i szok społeczny".

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: