Francuzi chcą łupków. Masowe demonstracje

tvn24gaz lupkowy 16

Kilka tysięcy osób demonstrowało w sobotę we Francji przeciwko poszukiwaniu i eksploatacji złóż gazu łupkowego z okazji międzynarodowego dnia walki ze szczelinowaniem hydraulicznym - pisze AFP. Demonstranci pojawili się m.in. w Montelimar na południu i w Lille na północy.

Protesty odbyły się też w Tuluzie na południowym zachodzie i w Saint-Claude na wschodzie kraju. Zorganizowano je, mimo że w 2011 roku Rada Konstytucyjna zatwierdziła ustawę zakazującą szczelinowania hydraulicznego we Francji. Rada Konstytucyjna, która czuwa nad zgodnością dekretów i ustaw z konstytucją, odrzuciła apelację kręgów przemysłowych, które domagały się umożliwienia stosowania tej techniki.

Boją się szkód

- Stanowisko Rady Konstytucyjnej przyjmujemy z ulgą, lecz sprzeciwiamy się artykułowi, który dopuszcza prowadzenie eksperymentów. Rzeczywistym problemem nie jest jedynie gaz łupkowy, lecz energia pozyskiwana z węgla, powodująca globalne ocieplenie klimatu - powiedział rzecznik organizatorów demonstracji Alain Volle. Według organizatorów w demonstracji w Montelimar wzięły udział delegacje z Polski i Anglii. Kraje europejskie są podzielone w kwestii eksploatacji gazu z łupków z powodu obaw przed spowodowaniem szkód w środowisku naturalnym. Technika szczelinowania hydraulicznego jest zakazana m.in. we Francji i Bułgarii.

Autor: aj/jk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości