Świat

Francuzi chcą konferencji pokojowej ws. Palestyny. Izrael mówi "nie"

Świat


Szef rządu Izraela Benjamin Netanjahu po raz kolejny powiedział w poniedziałek w Jerozolimie, w obecności premiera Francji Manuela Vallsa, że odrzuca francuską inicjatywę zwołania międzynarodowej konferencji w sprawie bliskowschodniego procesu pokojowego.

- Pokoju nie osiąga się przez konferencje międzynarodowe - oświadczył Netanjahu, wypowiadając się dla prasy w towarzystwie Vallsa.

Dodał, że konferencja nie może zastąpić bezpośrednich negocjacji, prowadzonych przez zainteresowane strony bez żadnych warunków wstępnych. Netanjahu zapewnił, że zmieniłby wszystkie swoje plany, by wziąć udział w takiej francuskiej inicjatywie pokojowej, która obejmowałaby bezpośrednie negocjacje między nim a palestyńskim prezydentem.

Konferencja pokojowa

Francja będzie 3 czerwca gospodarzem międzynarodowej konferencji, mającej na celu ożywienie izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego, który załamał się w 2014 roku. Ma w niej wziąć udział ok. 20 krajów, a także Unia Europejska i ONZ; nie przewidziano natomiast udziału samych Izraelczyków ani Palestyńczyków. W razie powodzenia pozwoli ona przygotować kolejny międzynarodowy szczyt w drugiej połowie 2016 roku, tym razem z udziałem izraelskich i palestyńskich przywódców. Udział w paryskiej konferencji potwierdził sekretarz stanu USA John Kerry.

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: