Premier Francji: to jeszcze nie moment, by mówić o fiasku sprzedaży mistrali

Marine NationaleFrancuskie mistrale na razie nie dla Rosjan?

Francuski premier Manuel Valls oświadczył w poniedziałek, że "na tym etapie" nie można mówić o fiasku sprzedaży Rosji okrętów desantowych typu Mistral. Dodał, że "w aspekcie dyplomatycznym nie zostały spełnione warunki dostawy".

Wypowiadając się w Pradze, gdzie spotkał się z premierem Czech Bohuslavem Sobotką, podkreślił, że "celem i priorytetem jest teraz budowanie" trwałego rozwiązania politycznego na wschodzie Ukrainy i "obecnie nie należy wchodzić w konsekwencje fiaska (sprzedaży), którego na tym etapie nie można stwierdzić".

Valls był także pytany na konferencji prasowej o termin, w jakim Francja byłaby gotowa do zwrotu kosztów Rosji, jeśli kontrakt w sprawie sprzedaży dwóch okrętów, obecnie zawieszony, nie zostałby zrealizowany.

Rosja: mistrale albo zwrot pieniędzy

Temat ten poruszył w sobotę prezydent Władimir Putin, który spotkał się tego dnia na moskiewskim lotnisku Wnukowo z prezydentem Francji Francois Hollande'em.

- Jest kontrakt, wychodzimy z założenia, że będzie on dotrzymany, a jeśli nie, liczymy na zwrot pieniędzy, które wpłaciliśmy- oznajmił rosyjski przywódca.

Stanowisko to podtrzymał w poniedziałek doradca prezydenta Jurij Uszakow, który oświadczył, że Rosję satysfakcjonują oba warianty: otrzymanie okrętów lub zwrot pieniędzy.

Francuski premier powtórzył w Pradze, że dostawa została wstrzymana ze względów dyplomatycznych, a kwestia ta "nie została poruszona bezpośrednio przez obu prezydentów" w Moskwie. Jak dodał, Hollande spotkał się z Putinem, "mając jeden cel: zapewnienie, że na wschodzie Ukrainy przestrzegane będzie zawieszenie broni i stopniowo sformułowane zostanie trwałe rozwiązanie polityczne".

Planowaną pierwotnie na październik dostawę Rosji pierwszego okrętu desantowego typu Mistral prezydent Francois Hollande połączył z uregulowaniem kryzysu ukraińskiego. Pod koniec listopada Hollande oświadczył, że obecna sytuacja na wschodzie Ukrainy nie pozwala na dostarczenie Rosji pierwszego zamówionego przez nią okrętu.

Oba okręty typu Mistral - "Władywostok" i "Sewastopol" - Rosja kupiła we Francji za 1,2 mld euro na podstawie kontraktu zawartego w 2011 roku za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego. Była to pierwsza tak duża umowa na import sprzętu wojskowego zawarta przez Moskwę od upadku ZSRR.

Autor: kg//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marine Nationale

Pozostałe wiadomości