Francja stworzy więcej miejsc dla imigrantów

Fakty ZdjęciaProblem imigrantów w okolicach Calais wciąż nie został rozwiązany. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS z 2.08.2017 r.

Nasza polityka powinna zawsze służyć pogodzeniu skuteczności z wielkodusznością - oświadczył francuski minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb, zapowiadając utworzenie dodatkowych 3,5 tysiąca miejsc w ośrodkach dla imigrantów i jednocześnie zmianę w prawie dotyczącym przyjmowania uchodźców.

Francuski rząd utworzy w przyszłym roku dodatkowe miejsca w ośrodkach dla imigrantów, ale jednocześnie zapowiada zaostrzenie kryteriów rozróżniania rzeczywistych uchodźców od imigrantów ekonomicznych. Minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb zapowiedział w wywiadzie dla tygodnika "Le Journal de Dimanche", że nastąpi usprawnienie czynności administracyjnych pozwalających na odsyłanie migrantów nieposiadających dokumentów osobistych do ich krajów pochodzenia.

"Skuteczność z wielkodusznością"

Francja przygotowuje również projekt ustawy, która pozwoli na skrócenie do sześciu miesięcy procesu kwalifikowania kandydatów do uzyskania statusu uchodźcy politycznego.

- Nasza polityka powinna zawsze służyć pogodzeniu skuteczności z wielkodusznością - powiedział Collomb w wywiadzie, w którym ujawnił również, że od początku roku zanotowano 17.867 prób przedostania się z Calais w samochodach ciężarowych Eurotunelem przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii.

Uniknąć doświadczeń "dżungli"

Szef francuskiego MSW informował już w tym tygodniu, że w okolicach Calais zostaną utworzone dwa ośrodki przyjmowania imigrantów, ale w wywiadzie dla francuskiego tygodnika podkreślił, że będą one usytuowane daleko od tego miasta i od pobliskiej Dunkierki. Chodzi bowiem o uniknięcie ponownego powstawania skupisk osób nieposiadających dokumentów, jak to się działo w słynnej "dżungli" pod Calais, zlikwidowanej w październiku ub. roku.

Autor: dasz//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fakty Zdjęcia

Pozostałe wiadomości