TVN24 | Świat

Francja. Zatrzymano neonazistów z grupy Honor i Naród. Planowali zamach na lożę masońską, ministra zdrowia i punkty szczepień

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP, RFI

Pięć osób związanych z neonazistowską grupą Honor i Naród zostało zatrzymanych przez francuską policję. Są oni podejrzewani o przygotowywanie zamachu na lożę masońską - poinformował w piątek dziennik "Le Figaro", powołując się na źródła w organach ścigania. Jak dodało radio RFI, mieli oni również planować atak na ministra zdrowia oraz punkty szczepień w całej Francji. 

Trzy osoby w wieku od 23 do 58 lat zostały zatrzymane we wtorek w oddalonych od siebie departamentach Nievre, Charente-Maritime i Hauts-de-Seine. Do policyjnego aresztu na przesłuchania związane z dochodzeniem w sprawie udziału w grupie neonazistowskiej, mającej planować akcje z użyciem przemocy, przewieziono także dwóch podejrzanych, których już wcześniej zatrzymano w ramach innego śledztwa, dotyczącego porwania dziecka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Francuskie media poinformowały, że poza planowanym zamachem na lożę masońską celem ataku grupy miał być również minister zdrowia Olivier Veran oraz punkty szczepień w całym kraju.

Neonazistowska grupa Honor i Naród

W maju zatrzymano i oskarżono o udział w grupie przestępczej o terrorystycznym charakterze trzech innych członków grupy Honor i Naród. Część z tych osób to współpracownicy Remy'ego Dailleta, mieszkającego w Malezji wyznawcy teorii spiskowych, oskarżanego przez francuski wymiar sprawiedliwości o zorganizowanie porwania dziecka - pisze "Le Figaro".

Od 2017 roku francuska prokuratura antyterrorystyczna wszczęła sześć śledztw związanych z zamachami planowanymi przez skrajnie prawicowe grupy.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP, RFI

Źródło zdjęcia głównego: NeydtStock / Shutterstock.com