Francja zaleca ostrożność w ocenie "dobrej woli" Iranu


Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius powiedział w poniedziałek, że zawarcie porozumienia z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego to dobry krok, ale należy zachować ostrożność wobec Teheranu i pilnować, czy postanowienia umowy są wdrażane.

- Dobrze się stało, że weszło w życie porozumienie między Teheranem a mocarstwami, ale mamy zamiar bardzo surowo traktować nadzór nad implementacją tej umowy - podkreślił Fabius, wypowiadając się na konferencji energetycznej w Abu Zabi.

Dobra wola Iranu

Szef francuskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że pokojowe nastawienie stron, które "umożliwiło zawarcie tego porozumienia, wpłynie korzystnie na ogólne nastawienie Iranu wobec całego regionu", a rozmowy pokojowe w sprawie konfliktu syryjskiego, które rozpoczną się ponownie 25 stycznia w Genewie, "będą pierwszą okazją", by zweryfikować dobrą wolę Teheranu.

Fabius, który we wtorek uda się do Arabii Saudyjskiej, zapowiedział też, że Paryż nie podejmie się mediacji między Rijadem a Teheranem, które zerwały stosunki dyplomatyczne po serii gwałtownych protestów i ataków na saudyjskie placówki dyplomatyczne w Iranie. Była to reakcja Irańczyków na śmierć szyickiego duchownego Nimra al-Nimra, którego egzekucja odbyła się 2 stycznia w Arabii Saudyjskiej.

Paryż chce deeskalacji

Podczas spotkania w Rijadzie z królem Salmanem Fabius ma rozmawiać o napięciach między Iranem a Arabią Saudyjską, a także przygotować grunt pod zaplanowane na marzec spotkanie dotyczące współpracy gospodarczej między Francją a saudyjskim królestwem.

W przyszłym tygodniu prezydent Iranu Hasan Rowhani złoży wizytę w Paryżu. Fabius sprecyzował, że o ile Francja nie podejmie się roli mediatora między Rijadem a Teheranem, to jednak "będzie prowadzić rozmowy ze wszystkimi stronami".

Paryż chce, aby doszło do "deeskalacji napięć" między sunnicką Arabią Saudyjską a szyickim Iranem - dodał minister.

Będą kolejne sankcje?

Fabius wyrażał już wcześniej opinię, że po zawarciu przez Iran i sześć mocarstw porozumienia w sprawie programu nuklearnego Teheranu "Francja i Iran będą mogły wznowić normalne stosunki".

Niemniej w poniedziałek francuski minister zapowiedział, że Unia Europejska rozważy jeszcze w tym tygodniu, czy na Teheran należy nałożyć nowe sankcje w związku z testem rakiety balistycznej, jaki Irańczycy przeprowadzili 21 listopada.

W sobotę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia nuklearnego, które w lipcu 2015 roku zawarł ze światowymi mocarstwami. Wieczorem tego dnia USA i UE zniosły sankcje nakładane na Iran od 2006 roku w związku z jego programem nuklearnym.

[object Object]
Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/17

Autor: asz / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: