Świat

Francja zagłosuje w ONZ na korzyść Palestyny

Świat


Francja zagłosuje w tym tygodniu za przyznaniem Palestyńczykom w ONZ statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora - poinformował we wtorek minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.

Minister przypomniał, że od 1982 roku, kiedy ówczesny prezydent Francois Mitterrand opowiedział się za prawem Palestyńczyków do państwowości, Paryż utrzymuje "stałe stanowisko" i jeśli kwestia ta stanie się przedmiotem głosowania, zagłosuje na "tak".

Państwo-obserwator

Palestyńczykom przysługuje obecnie w ONZ status obserwatora (observer entity). W tym miesiącu palestyński prezydent Mahmud Abbas potwierdził, że będzie się domagał na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ podniesienia statusu do nieczłonkowskiego państwa obserwatora (non-member observer state). Podobny status ma Watykan.

Francja, która jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, jest pierwszym europejskim krajem deklarującym, że zagłosuje po myśli Palestyńczyków. Wniosek Palestyńczyków niemal na pewno uzyska poparcie większości Zgromadzenia liczącego 193 członków.

Krok w stronę pełnej państwowości

Głosowanie nad rezolucją w sprawie statusu planowane jest na 29 listopada, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności z Narodem Palestyńskim. Strona palestyńska ma nadzieję, że podniesienie statusu będzie ważnym krokiem na drodze do szerokiego uznania jej państwowości. Liczy ona także na przystąpienie do Międzynarodowego Trybunału Karnego, gdzie zamierza składać skargi na popełnione przez Izraelczyków, jej zdaniem, zbrodnie wojenne.

Zmianie statusu sprzeciwiają się Stany Zjednoczone i Izrael, które stoją na stanowisku, że państwo palestyńskie może powstać jedynie w wyniku bezpośrednich negocjacji palestyńsko-izraelskich.

W ubiegłym roku palestyńskie starania na rzecz uzyskania pełnego członkostwa zostały udaremnione przez sprzeciw USA w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Autor: adso/tr / Źródło: PAP

Raporty: