Świat

Dał schronienie migrantom. Sąd wymierzył mu karę

Świat


Francuski farmer został we wtorek skazany na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu za udzielenie pomocy i użyczenie schronienia kilkuset migrantom przybyłym do Francji z Afryki przez Włochy. Zapowiedział, że odwoła się od wyroku.

- Próbują mnie uciszyć, ten wyrok jest zupełnie na wyrost. Mówią mi, czego nie powinienem robić, ale nie mówią, co powinienem - powiedział Cedric Herrou, właściciel plantacji oliwek, po usłyszeniu wyroku sądu apelacyjnego w miejscowości Aix-en-Provence na południu Francji. Zapowiedział, że odwoła się do sądu najwyższego (Sądu Kasacyjnego), wnosząc o anulowanie wyroku, bo - jak ocenił - państwo francuskie nie wywiązało się z podyktowanego względami humanitarnymi zobowiązania wobec tysięcy ludzi uciekających przed konfliktami zbrojnymi.

Stworzył prowizoryczny obóz

Herrou przetransportował setki afrykańskich migrantów z granicy z Włochami do swojego gospodarstwa w dolinie rzeki Roya na południu Francji oraz pozwolił im mieszkać w prowizorycznym obozie utworzonym w nieużywanym budynku kolejowym. Grozi mu także drugi proces, w którym może zostać oskarżony o pomaganie migrantom w przekraczaniu granicy włosko-francuskiej. Został aresztowany wraz ze 150 migrantami na stacji kolejowej w Cannes, niedaleko granicy z Włochami. W lutym tego roku wymierzono mu grzywnę trzech tysięcy euro.

"Małe Calais"

Migranci, którym udaje się przeprawić przez Morze Śródziemne do Włoch, często podróżują na północ, do włoskiego miasta Ventimiglia na granicy z Francją, by stamtąd udać się do innych krajów europejskich. Ventimiglia zostało przez media ochrzczone "małym Calais". W portowym Calais na północy Francji przez wiele miesięcy funkcjonowało dzikie obozowisko migrantów, z którego tysiące przybyszów próbowało przeprawić się do Wielkiej Brytanii. Pod koniec zeszłego roku obozowisko zwane "dżunglą" zostało zlikwidowane, a tysiące jego mieszkańców rozdzielono do ośrodków w różnych częściach kraju, gdzie czekają na rozpatrzenie wniosków o azyl. Jednak w ostatnich miesiącach na to samo miejsce przybyło kilkuset nowych migrantów - wskazuje Reuters. Po procesie wytoczonym przez organizacje pomocowe francuski sąd nakazał krajowym i lokalnym władzom zapewnienie im dostępu do wody.

Autor: arw/adso/jb / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości