Świat

10 tysięcy policjantów w "marszu gniewu"

Świat


Ulicami Paryża przeszła w środę wielotysięczna manifestacja policjantów żądających lepszej ochrony i poprawy warunków pracy. Zakończyła się na Polach Elizejskich, gdzie 20 kwietnia zabity przez islamistę został funkcjonariusz policji Xavier Jugele.

W "marszu gniewu" przeszło ponad 10 tys. policjantów - podał grupujący funkcjonariuszy związek zawodowy Unite-SGP FO, który zorganizował manifestację. Rozpoczęła się ona od minuty ciszy w hołdzie 37-letniemu Xavierowi Jugele'owi, który zginął zastrzelony przez Karima Cheurfiego.

"Policjanci w żałobie"

Na czele pochodu demonstranci nieśli czarny transparent, głoszący: "Policjanci w żałobie". Skandowano "Wdzięczność policji we Francji", "Policjanci atakowani, społeczeństwo w niebezpieczeństwie". - Uczciliśmy pamięć wszystkich policjantów, którzy zginęli na służbie, ale również tych, którzy popełnili samobójstwo - powiedział dziennikowi "Le Figaro" związkowiec Yves Lefebvre. Unite-SGP FO domaga się od władz lepszej ochrony policjantów i większego uznania dla ich pracy, a także podwyżki wynagrodzenia o 150 euro dla policjantów patrolujących ulice, takich jak Xavier Jugele. Według Lefebvre'a, ich średnia pensja wynosi 1900 euro miesięcznie.

Francja w stanie najwyższej gotowości

20 kwietnia wieczorem w centrum Paryża w pobliżu Pól Elizejskich zamachowiec zastrzelił policjanta i ranił trzy osoby, w tym dwóch funkcjonariuszy i obywatelkę Niemiec. Do zamachu przyznało się tak zwane Państwo Islamskie. Od krwawych zamachów w Paryżu z listopada 2015 roku, w których zginęło około 140 osób, Francja jest w stanie najwyższej gotowości. W związku z zagrożeniem terrorystycznym kilkukrotnie w kraju przedłużano stan wyjątkowy, który ma obowiązywać co najmniej do 15 lipca br.

7 maja we Francji ma się odbyć druga tura wyborów, w których o fotel prezydenta konkurować będą centrysta Emmanuel Macron i kandydatka skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen. Francuskie siły bezpieczeństwa są w stanie najwyższej gotowości.

Autor: arw/sk/jb / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: