TVN24 | Świat

Kontrola meczetów i inne "bezprecedensowe działania" w walce z terroryzmem. Służby dostały instrukcje

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP, TVN24

W najbliższych dniach we Francji rozpoczną się "masowe i bezprecedensowe działania" przeciwko separatyzmowi islamskiemu – ogłosił francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin. W pierwszej kolejności służby mają zinwigilować 76 meczetów, w których, według podejrzeń, mogą być głoszone treści niezgodne z zasadami Republiki. - Francja chce zaatakować terroryzm u źródła - wyjaśniała w piątek motywy tych działań korespondentka TVN24 Anna Kowalska.

"Zgodnie z moimi instrukcjami służby państwowe rozpoczną masowe i bezprecedensowe działania przeciwko separatyzmowi" – napisał na Twitterze minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin. "76 meczetów podejrzanych o separatyzm zostanie sprawdzonych w najbliższych dniach, a te, które będą musiały zostać zamknięte, zostaną zamknięte" - wyjaśnił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTRNECIE >>>

Jak pisze dziennik "Le Figaro", Darmanin wysłał 27 listopada do wszystkich prefektów notę szczegółowo opisującą działania, jakie należy podjąć. W tym dokumencie minister wskazał do sprawdzenia 76 miejsc kultu muzułmańskiego - 16 w regionie paryskim i 60 w pozostałej części Francji.

- W niektórych obszarach są takie miejsca kultu, które są wyraźnie przeciw Republice (…), gdzie za imamami podążają służby wywiadowcze i gdzie rozmowy są sprzeczne z naszymi wartościami, takimi jak równość mężczyzn i kobiet. Gdzie istnieje antysemityzm, nienawiść do katolików, nienawiść do Francji, finansowanie, które wygląda bardziej niż podejrzanie – wyliczał minister w rozmowie z rozgłośnią RTL.

"System okazał się dziurawy"

Spośród wytypowanych do kontroli miejsc kultu, 18 będzie celem "natychmiastowych działań". Większość (15) znajduje się na przedmieściach Paryża lub w bezpośrednim sąsiedztwie regionu Ile-de-France,

Jak mówiła korespondentka TVN24 z Paryża Anna Kowalska, Francja chce zaatakować terroryzm u źródła. - Służby do tej pory skupiały się na identyfikacji potencjalnych terrorystów, ale ten system okazał się dziurawy – tłumaczyła. Kowalska dodała, że ministerstwo spraw wewnętrznych już zapowiedziało dalsze działania, w tym w organizacjach charytatywnych, stowarzyszeniach czy organizacjach kulturalnych, gdzie mogą pojawić się treści niezgodne z zasadami Republiki.

Prezydent Francji Emmanuel Macron na początku listopada oświadczył w brytyjskim dzienniku "Financial Times", że "Francja walczy z islamistycznym separatyzmem, nigdy z islamem".

Wyznawcy islamu w EuropiePAP

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP, TVN24