"Sprzeniewierzenie funduszy publicznych". Nie została komisarzem, teraz stanie przed sądem

[object Object]
PE poparł w listopadzie ostateczny skład Komisji Europejskiej (wideo z 27.11)tvn24
wideo 2/20

Nie udało jej się znaleźć w Komisji Europejskiej, jej kandydatura zgłoszona przez Francję została odrzucona przez komisje europarlamentu. Teraz Sylvie Goulard ma kłopoty we własnym kraju. Stanie przed sądem w Paryżu pod zarzutem niewłaściwego wykorzystywania środków publicznych.

Sylvie Goulard, była kandydatka prezydenta Francji Emmanuela Macrona na unijnego komisarza, która została odrzucona przez Parlament Europejski, została objęta dochodzeniem we Francji w związku z podejrzeniem sprzeniewierzenia funduszy publicznych.

Sylvie Goulard stanie przed paryskim sądem

Jak poinformował portal Politico, Goulard jest podejrzana o to, że wraz z byłą eurodeputowaną grupy liberałów Marielle de Sarnez i przywódcą partii MoDem (Ruch Demokratyczny) François Bayrou, wykorzystywała zatrudnionych w Parlamencie Europejskim asystentów politycznych do prac na rzecz krajowej partii.

Goulard stanie w tej sprawie przez sądem w Paryżu. Były skarbnik MoDem Michel Mercier i dyrektor finansowy partii Alexandre Nardella zostali również objęci formalnym dochodzeniem w sprawie podejrzeń o niewłaściwe wykorzystanie środków publicznych. Wstępne dochodzenie w sprawie zarzutów zostało wszczęte w czerwcu 2017 roku. Doprowadziło ono do rezygnacji Goulard z funkcji ministra obrony Francji zaledwie kilka tygodni po jej nominacji przez prezydenta Emmanuela Macrona. Politico przypomina, że podobne dochodzenie, prowadzone przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), doprowadziło do tego, że Goulard musiała zwrócić Parlamentowi Europejskiemu 45 tys. euro jako rekompensatę za wynagrodzenie byłej asystentki.

Pomimo tego Macron wystawił jej kandydaturę na unijnego komisarza.

Nie została komisarzem

Komisje przemysłu oraz rynku wewnętrznego PE nie poparły w październikowym głosowaniu za zamkniętymi drzwiami kandydatury Goulard na unijną komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Według nieoficjalnych informacji, Francuzka otrzymała 29 głosów za i 82 przeciwko. Europosłowie byli niezadowoleni z jej odpowiedzi, szczególnie w sprawie podejrzenia fikcyjnego zatrudniania asystentki, gdy Francuzka zasiadała w europarlamencie.

Goulard broniła się, przywołując zasadę domniemania niewinności i zapewniała, że poda się do dymisji, jeśli zostanie skazana. Ostatecznie jednak unijnym komisarzem Francji został Thierry Breton, obejmując tekę rynku wewnętrznego.

Sylvie Goulard nie otrzymała poparcia w komisji Parlamentu EuropejskiegoThe European Commission

Autor: rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: The European Commission

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości