TVN24 | Świat

Skradziono relikwię Jana Pawła II z bazyliki w Burgundii

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Z bazyliki Najświętszego Serca Jezusa w Paray-le-Monial w Burgundii w zachodniej Francji zniknęła relikwia Jana Pawła II - kawałek tkaniny poplamiony krwią papieża podczas zamachu na jego życie w 1981 roku. Lokalna prokuratura prowadzi w tej sprawie śledztwo.

Do kradzieży relikwii Jana Pawła II w bazylice Najświętszego Serca Jezusa w Paray-le-Monial mogło dojść między 8 a 9 stycznia – poinformował w czwartek agencję AFP mer miasta Jean-Marc Nesme.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Kradzież kawałka tkaniny poplamionego krwią papieża podczas zamachu na jego życie w 1981 roku została zgłoszona przez kościelnego, który zamykał wieczorem katedrę – podaje agencja.

Relikwia znajdowała się w jednej z trzech kaplic bazyliki, "w małym pudełeczku, pod dzwonem", "pod fotografią papieża – Polaka" – informują miejscowe media. Lokalna prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zniknięcia relikwii.

Skradziono relikwię Jana Pawła II z bazyliki w Burgundii

Relikwia została przekazana parafii przez arcybiskupa krakowskiego w 2016 roku, na pamiątkę zamachu na papieża, do którego doszło 13 maja 1981 na pl. Św. Piotra w Rzymie.

Jan Paweł II odprawił mszę w bazylice w słynącym z pielgrzymek Paray-le-Monial w 1986 roku w obecności około 150 tysięcy wiernych.

Bazylika Najświętszego Serca w Paray-le-Monial była budowana przez mnichów z Cluny w między XII a XIV wiekiem. Uważana jest za jeden z najpiękniejszych romańskich kościołów Burgundii.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP