TVN24 | Świat

"Nigdy nie pomylimy radykalnego islamizmu z muzułmanami"

TVN24 | Świat

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Francuski premier Jean Castex przedstawił założenia ustawy w sprawie zwalczania radykalnego islamizmu. Projekt ustawy nie jest wymierzony "przeciw religiom", ale przeciw "zgubnej ideologii radykalnego islamu" - tłumaczył szef rządu podczas konferencji prasowej. - Ta ustawa jest projektem wyzwolenia muzułmanów z rosnącego uścisku radykalnego islamizmu w kwestii wyrażania ich wiary - mówił w wywiadzie z dziennikiem "Le Monde".

Zakaz organizowania tajnych szkół religijnych propagujących radykalny islam, zakaz certyfikatów dziewictwa oraz wzmocnienie walki z przymusowymi małżeństwami, jak również egzekwowanie obowiązku przedszkolnego od trzeciego roku życia to główne założenia nowego prawa, które będzie procedowanie przez francuski parlament.

Ustawa wzmocni również prerogatywy władz do przeprowadzania kontroli w stowarzyszeniach i organizacjach religijnych oraz badania ich przepływów finansowych, jak również ułatwi zamykanie placówek edukacyjnych i sportowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Projekt ustawy "konsolidujący zasady Republiki" jest skierowany przeciw "zgubnej ideologii radykalnego islamizmu" - podkreślił premier Castex, dodając, że "ustawa nie jest tekstem przeciw religiom, ani w szczególności przeciw religii muzułmańskiej". - Odwrotnie, daje prawo do wolności, jest prawem ochronnym, jest prawem emancypacji w obliczu religijnego fundamentalizmu - zaznaczył szef rządu. Dla szefa MSW Geralda Darmanina, głównego architekta ustawy, "jest to tekst, który ma na celu uspokojenie ducha i przywrócenie siły Republiki".

"Nigdy nie pomylimy radykalnego islamizmu z muzułmanami"

- Stoimy w obliczu wroga, który atakuje nasze wartości, a nawet atakuje naszych współobywateli aktami terrorystycznymi. Wszyscy wciąż pamiętamy straszny atak na nauczyciela Samuela Paty'ego czy atak w Nicei - mówił Castex w wywiadzie dla dziennika "Le Monde".

Premier odniósł się też do krytycznej oceny ustawy w mediach anglosaskich oraz słów pełnomocnika ds. wolności religijnej w USA Sama Brownbacka, który we wtorek wyraził "zaniepokojenie", czy wolność religijna we Francji będzie przestrzegana w obliczu środków podjętych przez Paryż przeciwko radykalnemu islamizmowi po ostatnich atakach terrorystycznych.

- Nigdy nie pomylimy radykalnego islamizmu z muzułmanami - odpowiedział Castex w rozmowie z "Le Monde". - Ta ustawa jest projektem wyzwolenia muzułmanów z rosnącego uścisku radykalnego islamizmu w kwestii wyrażania ich wiary - zapewnił premier i obiecał: - Będziemy promować budowę islamu we Francji, a tym samym pozwolimy muzułmanom we Francji żyć wiarą i praktykować swoją religię w pokoju.

Prezydent Emmanuel Macron w tekście z początku listopada, który ukazał się w brytyjskim dzienniku "Financial Times" mówił, że "Francja walczy z islamistycznym separatyzmem, nigdy z islamem".

Autor:akw\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl