TVN24 | Świat

Francja zakaże skazanym za terroryzm "uprawiania polityki" w miejscach kultu

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

"Uprawianie polityki" w miejscach kultu i zarządzanie stowarzyszeniami kulturalnymi przez osoby skazane za terroryzm we Francji będzie zakazane. Mówią o tym przepisy przygotowywanej przez rząd ustawy o walce z separatyzmem islamskim. Władze w Paryżu chcą też ograniczyć finansowanie meczetów z zagranicy.

"Ustawa wzmacniająca zasady republikańskie" jest potocznie zwana ustawą przeciwko separatyzmowi islamskiemu lub prawem antyislamskim, które minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin oraz minister sprawiedliwości Eric Dupond-Moretti zaprezentowali w środę na łamach dziennika "Le Figaro".

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Projekt zakazuje "uprawiania polityki" w miejscach kultu oraz zarządzania stowarzyszeniami kulturalnymi przez osoby skazane za terroryzm. Rząd chce również ograniczyć finansowanie z zagranicy meczetów, wprowadzając rozwiązania prawne, które mają ujawnić przepływy finansowe miejsc kultu, w tym zwłaszcza zagraniczne finansowanie meczetów znajdujących się we Francji.

- Muzułmanie z klasy średniej powinni mieć możliwość odpisów podatkowych od datków na meczety, podobnie jak mogą robić to katolicy płacący na kościoły - podkreślił Darmanin.

Stan zagrożenia terrorystycznego we Francji. "Jeśli jesteśmy atakowani, to ze względu na nasze wartości"

Prefekci będą mieć większe uprawnienia w zakresie kontrolowania i rozwiązywania zradykalizowanych stowarzyszeń, a ministerstwo finansów zamierza śledzić przepływy finansowe stowarzyszeń kulturalnych, pod których szyldem często funkcjonują radykałowie islamscy.

Powstają również nowe rozwiązania prawne w celu zwalczania nienawiści w internecie.

"Pracujemy nad wyszkoleniem francuskich imamów"

Od 2018 roku zostało zamkniętych we Francji 380 miejsc kultu i stowarzyszeń podejrzanych o radykalizację – poinformował szef MSW. W 2024 roku nie będzie już imamów oddelegowanych do Francji, czyli opłacanych przez rządy innych krajów. - Pracujemy nad wyszkoleniem francuskich imamów – dodał minister Darmanin.

"Ustawa wzmacniająca zasady republikańskie" jest obecnie rozpatrywana przez Radę Stanu, ma zostać zaprezentowana 9 grudnia. Jej projekt jest odpowiedzią na ostatnie zamachy terrorystyczne we Francji, w tym zamordowanie nauczyciela Samuela Paty’ego za pokazywanie karykatur proroka Mahometa podczas zajęć z wolności wypowiedzi.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP