Świat

Francja zaczęła bombardować cele islamistów w Syrii

Świat


Francja poinformowała w niedzielę, że rozpoczęła bombardowania sił dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. Do tej pory francuskie lotnictwo było zaangażowane w naloty międzynarodowej koalicji na pozycje IS na terytorium Iraku.

"W ten sposób nasz kraj potwierdza swą wolę do walki z zagrożeniem terrorystycznym, jakie niesie ze sobą Daesz (Daesh - arabski akronim IS). Będziemy uderzać za każdym razem, gdy bezpieczeństwo naszego kraju będzie zagrożone" - zakomunikowano w oświadczeniu wydanym przez biuro prezydenta Francois Hollande'a.

Paryż zaapelował jednocześnie do wspólnoty międzynarodowej o "globalne rozwiązanie" dla kryzysu panującego w Syrii.

Po południu Francois Hollande poinformował, że francuskie lotnictwo przeprowadziło atak na obóz szkoleniowy Państwa Islamskiego w syryjskim mieście Dajr az-Zaur. Dodał, że cele islamistów zostały zniszczone i nie wykluczył kolejnych ataków w nadchodzących tygodniach. Francuski prezydent podkreślił też, że rozwiązanie konfliktu w Syrii musi nastąpić na drodze pokojowej, a prezydent Baszar el-Asad nie może być jego częścią.

Pierwszy atak w Syrii

Wcześniej w tym miesiącu Hollande przyznawał, że francuskie ataki z powietrza na cele IS będą konieczne. Poinformował jednocześnie, że na początku września rozpoczęto loty rozpoznawcze nad Syrią, które miały dać Paryżowi obraz sytuacji panującej na ziemi i pomóc w podjęciu decyzji o bombardowaniach.

Do tej pory Francja brała udział jedynie w nalotach na IS w Iraku, ponieważ obawiała się, że takie działania przeciwko tej radykalnej organizacji sunnickiej w Syrii mogłyby wzmocnić prezydenta tego kraju Baszara el-Asada, przeciwko któremu od 2011 r. trwa rebelia. Francuskie władze były gotowe przystąpić do nalotów na siły Asada w Syrii w 2013 r., zanim prezydent USA Barack Obama wycofał się z tego planu. Paryż był również silnie zaangażowany w zwalczanie bojowników Al-Kaidy w Afryce Zachodniej i dostarczał wsparcie logistyczne i wywiadowcze Nigerii i sąsiednim państwom zwalczającym bojowników z ugrupowania islamistycznego Boko Haram.

Autor: kg//gak / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: