Żałoba narodowa po śmierci Valery'ego Giscarda d'Estaing

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Prezydent Francji zarządził na 9 grudnia żałobę narodową po śmierci Valery'ego Giscarda d'Estaing. Emmanuel Macron wygłosił w czwartek orędzie do narodu w związku ze śmiercią byłego prezydenta.

- Należę do urodzonego w czasie jego prezydentury pokolenia, które nie zawsze zdawało sobie sprawę, jak bardzo zmienił Francję – mówił prezydent Francji Emmanuel Macron w telewizyjnym orędziu do narodu. - Jego dziedzictwo nowoczesności pozostanie (…), część historii naszego kraju zmienia się wraz z jego śmiercią. Bądź pewien, że zrobię wszystko, aby utrzymać ten płomień postępu i optymizm, który ożywiał całe twoje życie – mówił szef państwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Prawa kobiet, aborcja, modernizacja (...), to, że nasze życie jest bardziej swobodne zawdzięczamy również jego śmiałości i odwadze. Jeśli nasz kontynent jest bardziej zjednoczony i silniejszy, to także dzięki jego europejskiej pasji. Swoją pracą, myślą, swoim działaniem sprawił, że nadal żyje w naszym dzisiejszym świecie. To, czego dokonał, zawsze nam będzie towarzyszyć – mówił Emmanuel Macron.

Prezydent Francji zarządził na dzień 9 grudnia żałobę narodową i poinformował, że 2 lutego, w dniu urodzin Giscarda d'Estaing, zostanie mu oddany hołd w Parlamencie Europejskim. Pogrzeb Giscarda d'Estaing odbędzie się w sobotę w Authon w departamencie Loir-et-Cher, w centralnej Francji – poinformowała w czwartek rodzina zmarłego.

Trzeci prezydent V Republiki Valery Giscard d'Estaing (1974-1981) zmarł w środę wieczorem w swojej posiadłości w Authon w wieku 94 lat w wyniku komplikacji związanych z zakażeniem koronawirusem.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP