TVN24 | Świat

Policja zastrzeliła uzbrojonego mężczyznę w Awinionie. W Lyonie "poważny" incydent

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP, Reuters
Google MapsFrancuska policja zastrzeliła uzbrojonego mężczyznę, który groził przechodniom w Awinionie

Francuska policja zastrzeliła uzbrojonego mężczyznę, który groził przechodniom i zaatakował patrol policji w Awinionie. Według źródeł "Le Figaro" napastnik miał w przeszłości problemy ze zdrowiem psychicznym. Z kolei w Lyonie został zatrzymany Afgańczyk w tradycyjnym stroju, uzbrojony w nóż.

Według świadków wyposażony w pistolet napastnik próbował atakować przechodniów na ulicy i krzyczał "Allahu Akbar". Do zdarzenia doszło około godz. 11.15 w dzielnicy Montfavet.

Wcześniej radio Europe 1 informowało, że napastnik uzbrojony był w nóż, ale w zaktualizowanej wersji artykułu na ten temat mówi już o broni palnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Patrol policji początkowo postrzelił mężczyznę gumową kulą, jednak ten nadal usiłował atakować policjantów. Funkcjonariusze użyli więc swojej broni służbowej – poinformowała policja. Podejrzany zmarł w wyniku odniesionych ran.

Według źródeł "Le Figaro" napastnik miał w przeszłości problemy ze zdrowiem psychicznym. Niedaleko miejsca zdarzenia znajduje się szpital z oddziałem psychiatrycznym.

Zdarzeniem w Awinionie nie zajęła się na razie Krajowa Prokuratura Antyterrorystyczna – poinformowało "Le Figaro".

Uzbrojony w nóż Afgańczyk zatrzymany w Lyonie

W Lyonie w środkowo-wschodniej Francji został zatrzymany Afgańczyk w tradycyjnym stroju, uzbrojony w nóż i uznany za groźnego - poinformowało źródło związane ze sprawą, na które powołuje się agencja AFP.

Mężczyzna miał zamiar podjąć działania - dodało to źródło, klasyfikując incydent jako "poważny".

Według informacji "Le Figaro" chodzi o radykalnego islamistę, urodzonego w 1994 roku. Mężczyzna był znany służbom wywiadowczym, był ubrany w dżelabę i wojskową kurtkę. Jego aresztowanie najwyraźniej zapobiegło kolejnej tragedii - podała gazeta na swej stronie internetowej.

Podejrzanego zatrzymano w czwartek rano w II dzielnicy w centrum Lyonu, gdy niedaleko przystanku tramwajowego wymachiwał nożem. Po kilku telefonach od mieszkańców policja przybyła na miejsce zdarzenia i aresztowała osobnika.

Trzy osoby zginęły w Nicei

Około godziny 9 rano do ataku nożownika doszło w Nicei. Według źródeł policyjnych, na które powołuje się agencja AFP, dwie osoby - mężczyzna i kobieta - zginęły w bazylice Notre Dame, a trzecia, ciężko ranna, zmarła w pobliskim barze, w którym się schroniła.

Mer Nicei Christian Estrosi przekazał, że podczas ataku napastnik krzyczał "Allahu Akbar" ("Bóg jest wielki") nawet wtedy, gdy był zatrzymywany przez policję. Według mera napastnik został wcześniej przez funkcjonariuszy postrzelony. Został przewieziony do szpitala.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps