TVN24 | Świat

Partia prezydenta Francji Emmanuela Macrona zawarła porozumienie z MoDem i Horizons i zmieniła nazwę

TVN24 | Świat

Autor:
mart/gp
Źródło:
PAP

Republiko Naprzód! (LREM), partia prezydenta Francji Emmanuela Macrona, przed wyborami parlamentarnymi zawarła porozumienie z dwoma partiami centrowymi. Partie te to MoDem (Ruch Demokratyczny) i Horizons - podał w czwartek Richard Ferrand, przewodniczący Zgromadzenia Nardowego i deputowany partii LREM. Również w czwartek ogłoszono, że partia LREM zmienia nazwę na Odrodzenie (Renaissance).

MoDem, czyli Ruch Demokratyczny, na czele którego stoi Francois Bayrou, poparł obecnego szefa państwa Emmanuela Macrona w wyborach w 2017 roku. Horizons to nowe ugrupowanie, które założył były premier Edouard Philippe. O porozumieniu MoDem, Horizons i partii prezydenta LREM poinformował w czwartek Richard Ferrand, przewodniczący Zgromadzenia Nardowego i deputowany partii LREM.

Nowa nazwa LREM

Także w czwartek lider tej formacji Stanislas Guerini na wspólnej konferencji prasowej z szefami ugrupowań centrowych, które zawarły porozumienie z LREM poinformował, że LREM zmienia nazwę na Odrodzenie (Renaissance). Jej powołaniem jest być ugrupowaniem otwartym dla obywateli, posłów i lokalnych deputowanych "niezależnie od tego, skąd przychodzą" - powiedział Guerini.

W konferencji prasowej wzięli też Bayrou i Philippe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Porozumienie partii lewicowych

Porozumienie partii centrowych ogłoszono nazajutrz po analogicznym posunięciu partii francuskiej lewicy, które pod przewodnictwem skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej (LFI) Jean-Luca Melenchona również zawarły umowę przedwyborczą. W skład tego sojuszu weszli: koalicja Zielonych, komuniści oraz – wstępnie - socjaliści, tworząc Nową Ludową Unię Ekologiczno-Społeczną (Nupes).

CZYTAJ WIĘCEJ: Sondaż: koalicja Macrona zdobędzie większość w wyborach parlamentarnych w czerwcu

Porozumienie nie zostało jeszcze zatwierdzone przez radę krajową PS. Jak pisze w czwartek magazyn "L'Obs" na swych stronach internetowych, nie jest pewne, że umowę socjalistów z koalicją zdominowaną przez partię Melenchona uda się scementować. Przeciwni jej są liczni liderzy PS, w tym były prezydent Francois Hollande. Były premier Bernard Cazeneuve ogłosił, że opuszcza swoją formację w związku z jej umową ze skrajną lewicą, a kolejny były socjalistyczny szef rządu Jean-Marc Ayrault oznajmił, że jest nią "głęboko rozczarowany".

Wybory parlamentarne we Francji

Wybory parlamentarne odbędą się we Francji 12 i 19 czerwca.

Melenchon, który zajął trzecie miejsce w pierwszej turze kwietniowych wyborów prezydenckich we Francji, zdobywając 21,95 proc. głosów, liczy na bardzo dobry wynik LFI w wyborach parlamentarnych i rozbicie większości parlamentarnej rządzącej LREM.

Autor:mart/gp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości