Papież mianował nowego arcybiskupa Lyonu. Inżynier po szkole wojskowej, były porucznik spadochroniarz

TVN24 | Świat

Autor:
pp
Źródło:
PAP
TVN24 BiSKorespondentka TVN24 BiS o skazaniu kard. Barbarina

Biskup Ajaccio, Olivier de Germay, został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem Lyonu. Zastąpi on kardynała Philippe'a Barbarina, który złożył rezygnację w marcu 2020 roku w związku z procesami o tuszowanie pedofilii we francuskim Kościele.

Olivier de Germay był biskupem Ajaccio od 2012 roku. O jego mianowaniu na arcybiskupa Lyonu poinformowała Konferencja Biskupów Francji. - Otrzymałem wezwanie nuncjusza apostolskiego w moje 60. urodziny, to znaczy 18 września. Spotkałem się z nim w Paryżu, gdzie powiedział mi, że papież Franciszek mianował mnie arcybiskupem Lyonu - przekazał biskup Olivier de Germay w komunikacie prasowym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

- Mam wiele do odkrycia w tej pięknej diecezji, w której już czuję całe ludzkie i duchowe bogactwo. Liczę, że wierni tej diecezji pomogą mi je znaleźć. Liczę też na ich modlitwę! – dodał duchowny.

Biskup Ajaccio Olivier de Germay został mianowany arcybiskupem LyonuStefano Montesi/Corbis/Getty Images

Rezygnacja kardynała Barbarina w związku z procesami o tuszowanie pedofilii

Olivier de Germay zastąpi kardynała Philippe'a Barbarina, który złożył rezygnację w marcu 2020 roku w związku z procesami o tuszowanie pedofilii we francuskim Kościele.

Kardynał Philippe Barbarin został w marcu 2019 roku przez sąd pierwszej instancji w Lyonie uznany za winnego ukrywania aktów pedofilii, których w latach 1971-1991 miał się dopuszczać na nieletnich harcerzach proboszcz Bernard Preynat.

69-letni kardynał i arcybiskup Lyonu w pierwszym procesie nie przyznał się do winy, przekonując, że "nigdy nie próbował nic ukrywać, nie mówiąc już o tuszowaniu tych okropnych faktów". W styczniu 2020 roku sąd apelacyjny w Lyonie uniewinnił kardynała Barbarina.

Kardynał Philippe BarbarinMEDEF | Wikipedia CC BY SA 2.0

Oliver de Germay obejmie arcybiskupstwo 20 grudnia

Oliver de Germay jest absolwentem prestiżowej szkoły wojskowej w Saint-Cyr, którą ukończył z tytułem inżyniera. Był oficerem sił spadochronowych, pełnił służbę w Afryce i Iraku. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r., a biskupie w 2012 roku.

Przyszły metropolita Lyonu był wikariuszem, a następnie proboszczem w wielu parafiach, profesorem teologii sakramentalnej i rodziny w katolickim instytucie w Tuluzie w latach 2008-2012. W 2018 roku był członkiem grupy roboczej biskupów Francji ds. bioetyki.

Arcybiskupstwo obejmie 20 grudnia w katedrze św. Jana w Lyonie. Do przybycia nowego arcybiskupa administratorem apostolskim archidiecezji Lyonu pozostanie prałat Michel Dubost.

Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Stefano Montesi/Corbis/Getty Images