Francja wbija szpilę Rosji: atakujecie Państwo Islamskie tylko medialnie


Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius skrytykował we wtorek Rosję za to, że jedynie "w sposób medialny" atakuje Państwo Islamskie (IS), a nie podjęła się rzeczywistych ataków przeciwko dżihadystom.

- Trzeba spoglądać na to, kto co robi. Wspólnota międzynarodowa uderza w Daesz (Daesh - arabski akronim IS). Francja uderza w Daesz. A Rosjanie, obecnie, w ogóle. Jeśli jest się przeciwko terrorystom, to ataki przeciwko nim nie są niczym nienormalnym - mówił francuski minister w Nowym Jorku, gdzie trwa sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

Zaznaczył, że w walce z islamistami liczy się "nie atak medialny, lecz rzeczywiste uderzenie". - Równanie jest proste: ci, którzy są przeciwko Daesz, to ci, którzy z nimi walczą - przekonywał.

Odpowiedź na słowa Putina

Fabius sformułował oskarżenie wobec Moskwy dzień po apelu prezydenta Rosji Władimira Putina o powołanie szerokiej koalicji antyterrorystycznej do walki z dżihadystami w Syrii i Iraku. Jednocześnie za olbrzymi błąd wspólnoty międzynarodowej Putin uznał brak współpracy w walce z terroryzmem z obecnym rządem w Damaszku. Jego zdaniem jedynie wojska reżimu Baszara el-Asada i siły Kurdów zwalczają obecnie siły Państwa Islamskiego w Syrii.

Francja wchodzi w skład koalicji wymierzonej w Państwo Islamskie w Iraku i Syrii i kierowanej przez USA. Paryż pierwsze bombardowanie w Syrii przeprowadził w niedzielę, na dzień przed otwarciem sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ. Wcześniej francuskie lotnictwo było zaangażowane w ataki na pozycje IS jedynie na terytorium Iraku.

[object Object]
"Gościu, jeśli będziesz miał coś przeciwko Dudzie, to obleję cię tym szampanem"tvn24
wideo 2/7

Autor: //gak / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości