Świat

Francja obawia się gniewu muzułmanów. W piątek ambasady zamknięte

Świat


Francja wprowadziła specjalne środki bezpieczeństwa w celu ochrony swych ambasad po opublikowaniu karykatur Mahometa przez francuski tygodnik satyryczny "Charlie Hebdo". - W piątek w około 20 krajach francuskie ambasady i szkoły będą zamknięte - poinformował MSZ w Paryżu.

- Wysłałem instrukcje, by we wszystkich krajach, w których może to wywoływać problemy, wprowadzono specjalne środki ostrożności - powiedział szef dyplomacji Laurent Fabius w radiu France Info.

Agresja ulicy Minister wyraził zaniepokojenie w związku z opublikowaniem w środę karykatur Mahometa przez znane z sarkastycznego humoru pismo "Charlie Hebdo". Przedstawiają one m.in. nagiego proroka. Fabius ocenił, że "w obecnym kontekście" jest to "dolewanie oliwy do ognia". - Trzeba zachować równowagę - dodał. Szef dyplomacji mówił, że we Francji obowiązuje wolność słowa, lecz w czasie, gdy w wielu krajach muzułmańskich emocje wzbudza antyislamski film, "dolewanie oliwy do ognia" nie jest "słuszne ani inteligentne". Minister nazwał przy tym film "Niewinność muzułmanów" idiotycznym i absurdalnym.

Wyprodukowany w USA film, który przedstawia Mahometa jako oszusta i kobieciarza, aprobującego molestowanie seksualne dzieci, wywołał w ostatnim tygodniu w około 20 krajach muzułmańskim falę gwałtownych antyamerykańskich protestów. Zginęło ponad 30 osób.

Na wszelki wypadek

Wobec tych wybuchowych nastrojów, rzecznik MSZ Francji Philippe Lalliot zapowiedział, że w piątek, w dniu świątecznym dla muzułmanów, "w ramach ostrożności (francuskie) ambasady, konsulaty, centra kultury i szkoły w około 20 krajach zostaną zamknięte". Dodał, że "nie istnieje realne zagrożenie dla żadnego z tych ośrodków".

Na stronie internetowej MSZ pojawił się apel do francuskich turystów. Resort spraw zagranicznych wzywa ich do zachowania ostrożności z powodu "obecnych niepokojów" w świecie muzułmańskim. Zalecamy trzymanie się z dala od miejsc zgromadzeń, unikanie ulic, na których tradycyjnie odbywają się demonstracje oraz okolic zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych czy miejsc kultu - czytamy na stronie zawierającej rady dla podróżnych. W Pakistanie obywatele Francji otrzymali wiadomość SMS, w której napisano, że w związku z publikacją karykatur "społeczność francuska oraz francuskie interesy" mogą być zagrożone.

Autor: mk\mtom\k / Źródło: PAP

Raporty: