TVN24 | Świat

"Zachowujemy pełną determinację w walce z fanatyzmem na każdym tle". Przywódcy reagują na atak w Nicei

TVN24 | Świat

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP

Europejscy i światowi przywódcy potępiają atak nożownika, do którego doszło w czwartek w Nicei. Do tej tragedii odnieśli się między innymi premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz szefowie unijnych instytucji - Ursula von der Leyen oraz Charles Michel.

Trzy osoby zginęły, a kilka zostało rannych w ataku nożownika, do którego doszło w czwartek w bazylice Notre Dame w Nicei. Sprawcę, który według świadków i lokalnych władz wykrzykiwał "Allahu Akbar", zatrzymano. Śledztwo wszczęła krajowa prokuratura antyterrorystyczna (PNAT).

Według źródeł policyjnych, na które powołuje się agencja AFP, dwie osoby - mężczyzna i kobieta - zginęły w bazylice Notre Dame, a trzecia, ciężko ranna, zmarła w pobliskim barze, w którym się schroniła.

CZYTAJ WIĘCEJ O CZWARTKOWYM ATAKU NOŻOWNIKA W NICEI >>>

Premier Jean Castex ogłosił stan zagrożenia terrorystycznego w całym kraju. Szef rządu podkreślił w swoim wystąpieniu w parlamencie, że ryzyko kolejnych ataków terrorystycznych w kraju jest wysokie.

Von der Leyen: potępiam odrażający i brutalny atak, Michel: cała Europa jest z wami

Na czwartkowe wydarzenie we Francji zareagowali europejscy przywódcy. "Solidarność z Francją i Francuzami. Myślę o ofiarach haniebnego ataku w Nicei i o ich bliskich. Cała Europa jest z wami" - napisał w języku francuskim na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

W podobnym tonie w mediach społecznościowych wypowiedziała się szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Potępiam odrażający i brutalny atak, który właśnie miał miejsce w Nicei i całym sercem jestem z Francją. Myślami jestem przy ofiarach tego ohydnego aktu. Cała Europa solidaryzuje się z Francją. Pozostajemy zjednoczeni i zdeterminowani w obliczu barbarzyństwa i fanatyzmu" - napisała na Twitterze. Podobnie jak Michel, zrobiła to w języku francuskim.

"Potępiam przerażający atak w Nicei. Moje najgłębsze kondolencje dla bliskich (ofiar) i Francuzów. W naszych społeczeństwach nie ma miejsca na nienawiść i NATO stoi po stronie naszego sojusznika, Francji" - napisał z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na Twitterze.

Papież Franciszek modli się za ofiary ataku

Papież Franciszek modli się za ofiary ataku w Nicei i o ustanie przemocy - oświadczył w czwartek Watykan w wydanej nocie.

W depeszy wystosowanej w czwartek przez watykańskiego sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina w imieniu papieża do biskupa tamtejszej diecezji Andre Marceau podkreślono, że na wiadomość o "okrutnym ataku" w kościele w Nicei, który "spowodował śmierć niewinnych osób", Franciszek dołącza się modlitwą do pogrążonych w cierpieniu i bólu rodzin.

Papież, "potępiając w najsilniejszy możliwy sposób takie gwałtowne akty terroru, zapewnia o swej bliskości wspólnotę katolicką we Francji i cały naród francuski, który wzywa do jedności" - głosi przesłanie z Watykanu.

Kardynał Parolin dodał, że Franciszek zawierza Francję opiece Matki Bożej i udziela apostolskiego błogosławieństwa tym, których dotknęła ta tragedia.

Prezydent Włoch: zachowujemy pełną determinację w walce z fanatyzmem na każdym tle

Prezydent Włoch Sergio Mattarella w depeszy do przywódcy Francji Emmanuela Macrona potępił atak i podkreślił, że potrzebna jest determinacja w zwalczaniu wszelkiego fanatyzmu. "Otrzymawszy straszliwą wiadomość o barbarzyńskim zabiciu bezbronnych obywateli w Nicei, pragnę przekazać Panu, rodzinom ofiar i wszystkim obywatelom francuskim wyrazy bliskości i najszczersze kondolencje od Republiki Włoskiej" - napisał Mattarella w przesłaniu rozpowszechnionym w Rzymie.

Sergio MattarellaShutterstock

Zwracając się do prezydenta Francji, szef państwa włoskiego podkreślił: "Potępiając ten następny, godny ubolewania akt przemocy, zachowujemy pełną determinację w walce z fanatyzmem na każdym tle, w obronie zasad tolerancji, jakie stanowią tkankę łączną naszych demokratycznych społeczeństw".

Johnson: jestem przerażony wiadomością z Nicei

Brytyjski premier Boris Johnson oraz minister spraw zagranicznych Dominic Raab zapewnili, że Wielka Brytania będzie solidarnie stała u boku Francji w walce z terroryzmem.

"Jestem przerażony wiadomością z Nicei z dzisiejszego ranka o barbarzyńskim ataku w bazylice Notre Dame. Nasze myśli są z ofiarami i ich rodzinami, a Wielka Brytania niezłomnie stoi z Francją przeciwko terrorowi i nietolerancji" - napisał na Twitterze po angielsku i po francusku Johnson.

"Jestem zszokowany dzisiejszym przerażającym atakiem w Nicei. Nasze myśli są z ofiarami i ich rodzinami. Wielka Brytania całkowicie solidaryzuje się z naszymi francuskimi przyjaciółmi przeciwko terroryzmowi i wszystkim tym, którzy próbują nas zastraszyć poprzez tak nikczemne działania" - napisał z kolei Raab.

Tureckie MSZ potępia "barbarzyński atak"

Tureckie MSZ w oświadczeniu poinformowało o "zdecydowanym potępieniu ataku". Złożono też kondolencje bliskim ofiar.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

"Jest oczywiste, że ci, którzy dokonali tak barbarzyńskiego ataku w świętym miejscu kultu, nie mogą czerpać inspiracji z jakiejkolwiek wartości religijnej, ludzkiej czy moralnej" - dodało ministerstwo, wyrażając "solidarność z narodem francuskim w obliczu terroryzmu i przemocy".

"Wstrząsająca wiadomość o brutalnym zabójstwie"

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wstrząsającą wiadomość o brutalnym zabójstwie trzech bezbronnych osób w bazylice Notre-Dame i w jej pobliżu. Nic nie może stanowić usprawiedliwienia dla tego aktu nieludzkiego barbarzyństwa. Zapewniam Pana, że w tym tragicznym dniu Polska i Polacy są w szczególny sposób solidarni z Narodem Francuskim, a zwłaszcza z mieszkańcami Nicei" - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy skierowanej do francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona.

"Proszę przekazać wyrazy głębokiego współczucia bliskim ofiar. Zachowujemy ich w naszych myślach i modlitwach" - dodał prezydent.

Na polskich flagach na budynku Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli zawisły czarne, żałobne wstążki. 

"Jesteśmy głęboko zszokowani i zasmuceni wiadomością o przerażającym ataku terrorystycznym w Nicei. Wyrażamy solidarność z ofiarami, ich rodzinami i wszystkimi dotkniętymi tragedią. Solidarność z Francją" - napisało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

Autor:pp/dap

Źródło: PAP