Macron złożył hołd generałowi de Gaulle'owi

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Prezydent Francji z małżonką złożyli w Colombey-Les-Deux-Eglises hołd generałowi Charlesowi de Gaulle'owi w 50. rocznicę jego śmierci. Emmanuel Macron miał osobiście nalegać na zorganizowanie uroczystości mimo pogarszającej się sytuacji epidemicznej we Francji. 

Prezydent Macron wraz z małżonką Brigitte złożyli wieniec przed pomnikiem de Gaulle'a w Colombey-Les-Deux-Eglises w poniedziałek w niewielkim gronie samorządowców oraz wojskowych. Z powodu obostrzeń koronawirusowych w uroczystości wzięło udział zaledwie 30 osób. Szef państwa podczas ceremonii wojskowej mówił o "potrzebie brania wzoru z generała de Gaulle’a" w obliczu współczesnych wyzwań sanitarnych, "wojny z pandemią".

"Uroczystość zakończyła 'tryptyk roku Gaulle'a'. Po celebracji 'ducha francuskiego w Montcornet 17 maja, w Londynie 18 czerwca oraz w Colombey-les-Deux-Eglises w poniedziałek, gdzie Macron gloryfikował 'ducha narodu' z okazji 50. rocznicy śmierci generała" – komentuje obchody dziennik "Le Figaro".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Prezydent Republiki wraz z żoną odwiedzili również Domaine de La Boisserie, dawną rodzinną rezydencję generała przekształconą w 1980 roku w muzeum.

Emmanuel Macron miał osobiście nalegać na zorganizowanie uroczystości mimo pogarszającej się sytuacji epidemicznej we Francji. - Prezydent uważa, że niezależnie od prób, przez które przechodzi dzisiaj kraj, ważne jest, aby zachować wspaniałe chwile, które kształtują naszą wspólną wyobraźnię – powiedział anonimowy współpracownik prezydenta z Pałacu Elizejskiego. Dodał, że ani terroryzm, ani pandemia nie są powodem do rezygnacji z organizowania wydarzeń publicznych.

Radni miast i gmin bez zaproszeń

Mer Grenoble Eric Piolle z koalicji zielonych EELV uznał za "niezrozumiałe", że radni pięciu gmin i miast - Nantes, Paryża, Grenoble, Vassieux -en-Vercors, Ile de Sein - nie zostali zaproszeni na uroczystości. Rok 2020 r. poświęcono we Francji generałowi, uznanemu za pierwszego przywódcę, który stawił opór Niemcom w czasie II wojny światowej.

Postać de Gaulle’a traktowana jest z szacunkiem i poważaniem przez niemal wszystkich polityków francuskiej sceny politycznej za jego wkład w budowę V Republiki po zakończeniu II wojny światowej.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości