Francuskie media donoszą o dymisji szefa wywiadu wojskowego. Z powodu Ukrainy

Autor:
tas\mtom
Źródło:
Reuters, BBC

Francuskie media poinformowały o dymisji szefa agencji wywiadu wojskowego, generała Erica Vidauda. Miał on nie przewidzieć tego, że w lutym Rosja zaatakuje Ukrainę. Doniesienia nie zostały oficjalnie potwierdzone.

Jak stwierdzili rozmówcy francuskiej prasy, Eric Vidaud kierujący agencją wywiadu wojskowego zaledwie od siedmiu miesięcy, zrezygnował z powodu "niedostatecznego informowania kierownictwa" i "braku dogłębnej znajomości tematu".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Według ustaleń gazety "L'Opinion", we wtorek Vidaud został poinformowany o tym, że w lecie będzie musiał opuścić stanowisko z powodu niepowodzeń w sprawie Ukrainy i dlatego postanowił już teraz ustąpić.

Prezydent Macron potępił w orędziu atak Rosji na Ukrainę (2.03.2022)
Prezydent Macron potępił w orędziu atak Rosji na Ukrainę (2.03.2022)TVN24

Szef sztabu sił zbrojnych Francji Thierry Burkhard powiedział wcześniej w tym miesiącu gazecie "Le Monde", że francuski wywiad, w przeciwieństwie do swojego amerykańskiego odpowiednika, nie przewidział inwazji Rosji na Ukrainę. - Amerykanie powiedzieli, że Rosjanie zamierzają zaatakować i mieli rację. Nasze służby raczej uważały, że inwazja na Ukrainę będzie miała olbrzymie koszty i że Rosjanie mają inne opcje obalenia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – relacjonował Burkhard.

CZYTAJ TAKŻE: Emmanuel Macron o swoich rozmowach z Władimirem Putinem: okazał się dwulicowy

Dostarczanie danych o działaniach, nie intencjach

Są także inne opinie w sprawie działalności i osiągnięć szefa wywiadu wojskowego. Agencja AFP, powołując się na rozmówców w kręgach wojskowych, podała, że "zadaniem generała i jego służb było dostarczanie dowództwu danych o działaniach, a nie intencjach przeciwnika". A ponieważ wywiad doszedł do wniosku, że Rosja miała wszelkie możliwości, by dokonać inwazji zbrojnej na Ukrainę, to ogólnie rzecz biorąc, jak pokazał dalszy rozwój wydarzeń, Vidaud się nie mylił.

Niezrozumienie przez francuski wywiad prawdziwych planów Putina wyglądało tym bardziej niesolidnie z tego powodu, że prezydent Emmanuel Macron regularnie rozmawiał z rosyjskim przywódcą tuż przed inwazją Rosji na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego - skomentowała BBC.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: Reuters, BBC

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości