Świat

Znaleziono elementy myśliwca, spadochron i mapę. "Stało się coś dziwnego"

Świat


Szczątki myśliwca Mirage 2000D, który zniknął w środę przed południem z ekranów radarów w górzystym terenie na wschodzie Francji, znaleziono niedaleko granicy ze Szwajcarią. Na pokładzie maszyny było dwóch wojskowych. Trwają ich poszukiwania. - Wiemy, że stało się coś dziwnego - skomentowało tę sprawę anonimowo źródło we francuskim wojsku.

Samolot wystartował w środę z bazy lotniczej Nancy-Ochey na północnym wschodzie Francji.

Z ekranów radarów zniknął około godziny 11 w górzystym terenie w departamencie Doubs w regionie Burgundia-Franche-Comte.

Poszukiwania i akcja ratunkowa

Szczątki maszyny znaleziono w gminie Mignovillard w departamencie Jura w tym samym regionie. Departament Jura swą nazwę bierze od gór Jura na granicy Francji i Szwajcarii, stanowiących północne odgałęzienie Alp.

Według regionalnego dziennika "L'Est Républicain" w górzystym terenie na wysokości 1050 metrów nad poziomem morza znaleziono spadochron i mapę.

Jak poinformowały w komunikacie francuskie siły powietrzne, samolot odbywał "lot szkoleniowy na niskiej wysokości". "W celu odnalezienia samolotu i załogi natychmiast zostały podjęte poszukiwania i akcja ratunkowa" - dodano.

"Operację poszukiwawczą utrudniają warunki pogodowe"

Rzecznik francuskich sił powietrznych pułkownik Cyrille Duvivier poinformował, że "na pokładzie był pilot i oficer systemu uzbrojenia".

- Cały czas ich szukamy, jak również wraku samolotu - zaznaczył. Jak mówił rzecznik, znaleziono "kilka odłamków maszyny, ale w takich sytuacjach obszar, gdzie mogą znajdować się elementy samolotu może być bardzo duży". Dodał, że "operację poszukiwawczą utrudniają warunki pogodowe".

"Stało się coś dziwnego"

- Wiemy, że stało się coś dziwnego - powiedziało agencji AFP źródło w wojsku. Na swoim koncie na Facebooku żandarmeria departamentu Jura poinformowała, że samolot zniknął "podczas przelotu nad masywem Jura między Mouthe w departamencie Doubs a Mignovillard i granicą szwajcarską". Żandarmeria poprosiła o kontakt "każdego, kto ma informacje o ewentualnej katastrofie lub pilotach".

Poszukiwania na tym ogromnym obszarze górskim są trudne ze względu na śnieg i brak widoczności.

Baza w Nancy-Ochey to ważna baza francuskich sił powietrznych. Mieści się około 11 kilometrów na południowy zachód od miejscowości Neuves-Maisons w departamencie Meurthe i Mozela w regionie Grand Est.

Baza lotnicza Nancy-Ochey Mapy Google, tvn24.pl

Autor: momo//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0)