Kardynał przyznał się do molestowania seksualnego. "Zachowywałem się w sposób naganny z 14-latką"

Autor:
kgo//mm
Źródło:
CNN, Le Monde, PAP

Wszczęto wstępne śledztwo przeciwko kardynałowi Jean-Pierre'owi Ricardowi w sprawie dopuszczenia się przez niego napaści na tle seksualnym - we wtorek poinformowała francuska prokuratura. Duchowny przyznał się do wykorzystania seksualnego 14-letniej dziewczyny 35 lat temu. Jak zaznacza CNN, kard. Ricard jest jednym z najwyższych rangą hierarchów kościelnych we Francji.

Prokuratura w Marsylii poinformowała o wszczęciu wstępnego śledztwa przeciwko kardynałowi Jean-Pierre'owi Ricardowi, emerytowanemu arcybiskupowi Bordeaux, 8 listopada. Śledztwo prowadzone jest w sprawie napaści na tle seksualnym, którego dopuścić się miał duchowny.

Kardynał wykorzystał seksualnie 14-latkę

Dzień wcześniej, podczas konferencji prasowej w Lourdes, odczytane zostało oświadczenie, w którym 78-letni obecnie Jean-Pierre Ricard przyznał się do winy. "35 lat temu, kiedy byłem proboszczem, zachowywałem się w sposób naganny z młodą dziewczyną mającą 14 lat. Moje zachowanie musiało wywołać u tej osoby poważne i trwałe konsekwencje" - zaznaczył w oświadczeniu Ricard. Kardynał poprosił ofiarę i jej rodzinę o przebaczenie oraz dodał, że zrezygnuje ze wszystkich pełnionych wciąż przez siebie funkcji. Zapewnił, że nie będzie uchylał się od odpowiedzialności przed władzami świeckimi i kościelnymi.

Prokurator Dominique Laurens z Marsylii przekazał, że na razie nie wpłynęła oficjalna skarga w tej sprawie. Wstępne śledztwo zostało otwarte po otrzymaniu sygnałów z kurii biskupiej w Nicei i ma określić "dokładną naturę ujawnionych faktów oraz ich datowanie".

Richard został mianowany kardynałem w 2006 roku. W latach 2001-2019 pełnił funkcję arcybiskupa Bordeaux. W przeszłości był też przewodniczącym Konferencji Biskupów Francji i wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy. W 2013 roku brał udział w konklawe, które wybrało papieża Franciszka.

ZOBACZ TEŻ: Kanadyjski kardynał podejrzewany o molestowanie seksualne. Pozew zbiorowy wobec 88 osób

Przestępstwa seksualne w Kościele

Z opublikowanego w 2021 roku raportu na temat nadużyć seksualnych we francuskim Kościele wynika, że w ciągu ostatnich 70 lat francuscy duchowni wykorzystali seksualnie ponad 216 tysięcy nieletnich. W trakcie poniedziałkowej konferencji w Lourdes poinformowano, że w tej chwili we Francji 11 byłych lub obecnych biskupów, w tym Jean-Pierre Ricard, jest podejrzewanych o nadużycia seksualne w sprawach prowadzonych przed państwowym lub kościelnym wymiarem sprawiedliwości.

ZOBACZ TEŻ: Watykan potajemnie ukarał biskupa Belo w zw. z oskarżeniami o wykorzystywanie seksualne nieletnich

Zaślepka materiału TVN24GO
"Otchłań kłamstwa". Reportaż Marcina Gutowskiego z cyklu "Bielmo"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kgo//mm

Źródło: CNN, Le Monde, PAP

Pozostałe wiadomości