Macron zapowiada wzmocnienie francuskich granic. Mówi o potrzebie "dogłębnej przebudowy" strefy Schengen

Autor:
ft\mtom\kwoj
Źródło:
Reuters, PAP

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że państwo wzmocni kontrole graniczne. W związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym w kraju liczba funkcjonariuszy na przejściach ma się podwoić do blisko pięciu tysięcy. Mer Nicei zaapelował z kolei o zawieszenie układu z Schengen.

Emmanuel Macron w czwartek odwiedził przejście graniczne między Francją a Hiszpanią w Perthus na południu kraju. Podczas tej wizyty zapowiedział, że w związku ze "wzrostem zagrożenia terrorystycznego" w kraju, na granicach podwojona zostanie liczba funkcjonariuszy. Po wzmocnieniu przejść ma pilnować 4800 policjantów, których głównym celem ma być ograniczenie poziomu nielegalnej migracji.

- Jestem za dogłębną przebudową strefy Schengen, tak by na nowo przemyśleć jej organizację i wzmocnić wspólne bezpieczeństwo na granicach – powiedział Macron.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Mer Nicei chce zawieszenia układu z Schengen

W ostatnich tygodniach Francja stała się obiektem licznych ataków terrorystycznych na tle religijnym. W związku z atakiem w bazylice Notre Dame w Nicei, podczas którego sprawca śmiertelnie ugodził nożem trzy osoby, mer miasta Christian Estrosi zaapelował o zawieszenie układu z Schengen.

"Do ataku terrorystycznego w Nicei doszło, ponieważ miasto znajduje się nad morzem, gdzie przybywają migranci w sytuacji, kiedy nie ma kontroli granic" – oświadczył Estrosi w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla dziennika "Nice-Matin".

Zamachowiec, 21-letni obywatel Tunezji Brahim Aouissaoui, przybył nielegalnie do Europy na włoską wyspę Lampedusa pod koniec września. Do Nicei przyjechał we wtorek 27 października, dwa dni przed atakiem – przypomniał Estrosi, wpływowy polityk centroprawicowego ugrupowania Republikanie. Estrosi chce również, aby uchodźcy pozbawiani byli statusu ochronnego w przypadku popełnienia przestępstwa. Według niego "wszystkie procedury azylowe muszą być przeprowadzane w konsulatach generalnych znajdujących się na terytorium krajów obywateli ubiegających się o azyl”, a nie w krajach, do których te osoby przyjeżdżają.

W sobotę rano w Nicei odbędzie się ceremonia oddania hołdu ofiarom ataku terrorystycznego w Nicei z udziałem premiera Jeana Castexa – poinformował Estrosi.

Autor:ft\mtom\kwoj

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości