TVN24 | Świat

Emmanuel Macron zapowiada zwrot dzieł sztuki zrabowanych Beninowi

TVN24 | Świat

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Podczas szczytu Francja-Afryka prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że jego kraj zwróci dzieła sztuki zrabowane w Beninie w XIX wieku. Benin zażądał zwrotu dzieł sztuki z tak zwanego Skarbu Behanzin zrabowanego w 1892 roku. Decyzja ta była następstwem raportu naukowców Benedicte'a Savoya z College de France i Felwine'a Sarra z Uniwersytetu Saint-Louis w Senegalu.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w piątek podczas szczytu Francja-Afryka w Montpellier, że 26 dzieł sztuki zrabowanych w XIX w. z pałacu Abomey zostanie zwróconych Beninowi. Dzieła sztuki znajdujące się we Francji zostaną również zwrócone na Wybrzeże Kości Słoniowej. Zrabowane artefakty wrócą do Beninu pod koniec października - ogłosił Macron podczas spotkania z prezydentem Beninu Patrice'em Talonem.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Francuski parlament zatwierdza zwrot dzieł do Beninu

Benin zażądał zwrotu dzieł sztuki z tzw. Skarbu Behanzin zrabowanego w 1892 roku. Decyzja ta była następstwem raportu naukowców Benedicte'a Savoya z College de France i Felwine'a Sarra z Uniwersytetu Saint-Louis w Senegalu. Obaj specjaliści zaproponowali restytucję dziesiątek tysięcy dzieł sztuki prymitywnej skradzionych w Afryce Subsaharyjskiej podczas kolonizacji.

W grudniu 2020 r. francuski parlament zatwierdził zwrot 26 dzieł do Beninu, obecnie przechowywanych w muzeum Quai Branly-Jacques Chirac w Paryżu.

Restytucja dzieł sztuki zrabowanych z Afryki jest jednym z najważniejszych punktów „nowych relacji”, jakie prezydent Macron zamierza nawiązać z państwami Afryki – komentuje zapowiedź prezydenta agencja AFP.

Autor:asty/dap

Źródło: PAP