Macron rozmawiał z Putinem. Pałac Elizejski: wsparł unijnych sojuszników w sporze z Rosją

Autor:
ft/dap
Źródło:
PAP

W czasie rozmowy z Władimirem Putinem prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził poparcie dla sojuszników w Unii Europejskiej w sporze dyplomatycznym z Rosją – przekazał w poniedziałek Pałac Elizejski. Francuski przywódca wezwał też prezydenta Rosji do zmniejszenia napięć w relacjach z Ukrainą.

W poniedziałek władze Rosji poinformowały o wydaleniu włoskiego dyplomaty i wezwaniu ambasadora Włoch do rosyjskiego MSZ w związku z bezpodstawnym - według Moskwy - posunięciem Rzymu, który w marcu wydalił dwóch rosyjskich dyplomatów. Strona rosyjska uznała też za persona non grata jednego z pracowników ambasady Ukrainy w Moskwie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wcześniej, 17 kwietnia rząd Czech wydalił 18 pracowników rosyjskiej ambasady na podstawie uzasadnionych podejrzeń, że agenci rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) mieli udział w wybuchu w składzie amunicji we Vrbieticach w 2014 roku. W ramach retorsji Moskwa wydaliła 20 Czechów. W geście solidarności Słowacja, kraje bałtyckie, a w poniedziałek także Rumunia ogłosiły wydalenie w sumie ośmiu rosyjskich dyplomatów.

Francja wpiera unijnych partnerów

W czasie rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem prezydent Emmanuel Macron zapewnił, że Francja popiera unijnych sojuszników w sporze dyplomatycznym z Moskwą. Przywódca Francji wyraził także "poważne zaniepokojenie stanem zdrowia (Aleksieja) Nawalnego", więzionego w kolonii karnej rosyjskiego opozycjonisty, oraz kwestią "poszanowania jego podstawowych praw" – przekazał Pałac Elizejski.

W piątek Nawalny poinformował, że przerwał głodówkę, którą prowadził w więzieniu od 31 marca. Nawalny, skazany na początku tego roku na około 2,5 roku więzienia, prowadził strajk głodowy, protestując przeciwko niedopuszczaniu do niego medyków spoza kolonii karnej, w której odbywa wyrok. Opozycjonista skarżył się na bóle pleców, niesprawność prawej nogi i pozbawianie go snu, jednak nie udzielano mu pomocy lekarskiej.

Nawalny w sierpniu ubiegłego roku padł ofiarą próby otrucia bojowym środkiem chemicznym i stan jego zdrowia budzi poważne obawy leczących go lekarzy.

Francuski prezydent wezwał także przywódcę Rosji, aby "w dobrej wierze i w sposób trwały zaangażował się w zmniejszenie napięć z Ukrainą, poprzez skuteczne wycofanie wojsk i ciężkiego sprzętu znad granicy, wyraźne potwierdzenie zawieszenia broni i wiarygodne wznowienie dialogu" – podał Pałac Elizejski.

Rosyjska armia zaczęła w piątek wycofywać swe siły z rejonu przy granicy z Ukrainą. Wcześniejsza koncentracja tych wojsk wywołała ponowne napięcia z Zachodem i obawy przed atakiem na Ukrainę.

Autor:ft/dap

Źródło: PAP