Emmanuel Macron wciąż chce rozmawiać z Rosją. "Pomimo krytyki"

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Emmanuel Macron zapewnił podczas przyjęcia w Pałacu Elizejskim, że będzie nadal "rozmawiał z Rosją" pomimo krytyki, z którą się spotyka - podała telewizja BFMTV. Prezydent Francji jest jednym z nielicznych zachodnich przywódców, którzy utrzymywali kontakt z Władimirem Putinem po inwazji Rosji na Ukrainę i był wielokrotnie krytykowany za podtrzymywanie tego kontaktu.

- Wszystkie nasze kraje muszą utrzymać stanowisko, które szanuje suwerenność i integralność terytorialną (...) bez względu na przyjaźnie i sojusze, które możemy pielęgnować - powiedział Emmanuel Macron podczas piątkowego przyjęcia z okazji Księżycowego Nowego Roku. - Niektórzy ludzie w przeszłości mogli mi zarzucić, że rozmawiam z Rosją, ale nadal będę rozmawiał z Rosją – dodał.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Obecny prezydent Francji jest jednym z nielicznych zachodnich przywódców, którzy utrzymywali kontakt z Władimirem Putinem po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Macron był wielokrotnie krytykowany za podtrzymywanie tego kontaktu mimo zbrodni, jakich Rosja dopuszcza się w Ukrainie.

Emmanuel Macron tłumaczy, dlaczego utrzymuje kontakt z Władimirem Putinem

Apel o zjednoczenie sił przeciwko wojnie

Macron przemawiał przed gronem osób związanych z Azją Wschodnią na polu gospodarczym, artystycznym i akademickim.

Wcześniej już podczas listopadowego szczytu G20 w Indonezji Macron wezwał prezydenta Chin Xi Jinpinga do "zjednoczenia sił" przeciwko wojnie w Ukrainie, podkreślając, że stabilność świata leży także w interesie Chin.

- Kto broniłby istnienia wolnego i stabilnego porządku międzynarodowego, gdybyśmy zamknęli oczy na imperialistyczną wojnę? Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ten porządek i musimy go chronić, po prostu jasno określając nasze zasady - zaznaczył Macron, nawiązując według BFMTV w szczególności do Chin.

W obliczu zachodnich sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę Moskwa stara się zacieśniać więzy z Pekinem. Oba kraje przedstawiają się jako geopolityczna przeciwwaga dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości