Prezydent Francji Emmanuel Macron: dostawy myśliwców do Ukrainy nie są wykluczone

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że dostarczenie myśliwców dla Ukrainy "nie jest wykluczone". W czasie konferencji w Hadze francuski przywódca dodał jednak, że strona ukraińska na razie nie zwróciła się z taką prośbą. - Nie ma próśb, nie ma dostaw - powiedział z kolei premier Mark Rutte, dodając przy tym, że obecnie nie ma żadnej możliwości, aby Holandia dostarczyła Ukrainie myśliwce F-16.

- Nic nie jest z zasady wykluczone - powiedział Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej po spotkaniu z holenderskim premierem Markiem Ruttem. Podkreślił, że strona ukraińska na razie nie zwróciła się z prośbą o przekazanie myśliwców, a decyzje w tej sprawie będą podejmowane na podstawie formalnych wniosków, a nie "krążących plotek".

Przy przekazywaniu uzbrojenia Ukrainie bierzemy pod uwagę trzy kryteria: czy sprzęt odpowiada potrzebom Kijowa, czy jego dostarczenie nie przyczynia się do eskalacji i służy obronie, nie dając możliwości ataku na terytorium Rosji oraz czy dostawy nie osłabiają zdolności obronnych francuskiej armii - zaznaczył prezydent Macron. Dodał, że każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie.

Premier Mark Rutte zapytany o kwestię ewentualnych dostaw samolotów bojowych Ukrainie odparł, że Holandia nie dostarczy takich samolotów. - Nie ma próśb, nie ma dostaw - powiedział dziennikarzom.

Minister obrony Ukrainy w Paryżu

We wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow ma rozmawiać w Paryżu z Macronem oraz z francuskim ministrem obrony Sebastienem Lecornu. W ostatnim czasie kilka państw, w tym Polska, Wielka Brytania, Niemcy i USA, zdecydowało się przekazać Ukrainie czołgi zachodniej produkcji. Decyzje zapadły po miesiącach starań strony ukraińskiej. Pojawia się coraz więcej sygnałów, że kolejnym celem Kijowa jest uzyskanie zachodnich myśliwców i broni dalekiego zasięgu.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w poniedziałek, że Polska uzgadnia z sojusznikami działania dotyczące dalszego wspierania Ukrainy i nie wykluczył przekazywania Kijowowi samolotów. Ta wypowiedź, podobnie jak słowa Macrona spotkała się z pozytywnym komentarzem Andrija Jermaka, szefa biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. "Trwają działania na rzecz uzyskania myśliwców F-16" - podkreślił Jermak.

Z kolei amerykański prezydent Joe Biden pytany w poniedziałek o to, czy USA przekażą Ukrainie myśliwce F-16 odpowiedział krótko: "Nie".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości