List do Tuska z osobistym zakończeniem. Macron chce uznać unijne symbole


Prezydent Francji Emmanuel Macron w liście do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska poinformował, że uzna unijną flagę i hymn za oficjalne symbole Unii Europejskiej. Taką deklarację podpisało do tej pory 16 państw. Nie ma wśród nich między innymi Polski.

"Francja zamierza związać się" z deklaracją, uznającą flagę i hymn Unii Europejskiej - napisał Macron do Tuska w liście datowanym na 16 października. Do pisma dotarł portal Politico.

Chodzi o 52. deklarację do Traktatu Lizbońskiego z 2007 roku, którą dotychczas podpisało 16 państw. "Chciałbym, by niniejsza deklaracja znalazła się w protokole z posiedzenia Rady Europejskiej z 19-20 października" - napisał Macron.

W liście przekazał także Tuskowi, że jest gotów poinformować innych przywódców o swoich planach osobiście, jeśli ten uzna to za "potrzebne lub po prostu pomocne".

List z osobistym zakończeniem

Politico pisze, że decyzja Macrona to gest głównie symboliczny, ale bardzo pożądany w Brukseli, w której od czwartku trwa dwudniowy szczyt. Tusk wezwał na nim do zjednoczenia pod unijną flagą.

Politico zauważa, że list napisany jest biurokratycznym językiem, ale Macron dodał osobiste zakończenie. Podpisał go "Manu", poprzedzając nieformalnym "amitie", czyli "z wyrazami przyjaźni" lub "twój przyjaciel".

Spór o flagę

W zeszłym tygodniu eurosceptycy zażądali usunięcia z francuskiego parlamentu unijnej flagi, która wisi tam od 10 lat.

Taki postulat podniosła skrajnie lewicowa Partia Pracy Jean-Luc Melenchona, ale podchwycił go od razu skrajnie prawicowy Front Narodowy.

Prounijne partie głównego nurtu natychmiast się temu przeciwstawiły, a sam Macon zapowiedział podpisanie deklaracji.

52. deklaracja

52. deklaracja do Traktatu Lizbońskiego brzmi: "Belgia, Bułgaria, Niemcy, Grecja, Hiszpania, Włochy, Cypr, Litwa, Luksemburg, Węgry, Malta, Austria, Portugalia, Rumunia, Słowenia i Słowacja oświadczają, że flaga przedstawiająca krąg dwunastu złotych gwiazd na niebieskim tle, hymn pochodzący z 'Ody do Radości' z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena, dewiza 'Zjednoczona w różnorodności', euro będące walutą Unii Europejskiej oraz Dzień Europy obchodzony 9 maja pozostają dla nich symbolami wyrażającymi poczucie wspólnoty obywateli Unii Europejskiej oraz ich związek z nią".

Podpisało ją w sumie 16 krajów, nie ma wśród nich między innymi Polski.

Autor: pk//kg / Źródło: Politico, France24

Pozostałe wiadomości