Egipt kupuje 30 francuskich myśliwców

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP, Reuters
ReutersEgipt kupuje 30 francuskich odrzutowców

Ministerstwo obrony Egiptu na swojej stronie internetowej poinformowało, że kraj ten podpisał z Francją kontrakt na dostawę 30 myśliwców Rafale. Egipski resort obrony podał, że koszt zakupu wyniesie blisko 4 miliardy euro.

"Egipt i Francja podpisały kontrakt na dostawę 30 odrzutowców Rafale za pośrednictwem egipskich sił zbrojnych i francuskiej firmy Dassault Aviation, pod warunkiem, że zawarty kontrakt będzie finansowany z francuskiego kredytu na co najmniej 10 lat" - poinformowało ministerstwo obrony Egiptu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W grudniu prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że nie ma zamiaru uzależniać sprzedaży broni do Egiptu od przestrzegania praw człowieka, ponieważ – jak wyjaśnił – nie chce osłabiać zdolności Kairu do walki z terroryzmem.

Francuskie odrzutowce RafaleReuters Archive

Reuters informuje, że umowa między państwami została zawarta pod koniec kwietnia, a kontrakt na dostawy myśliwców może zostać sfinalizowany we wtorek, kiedy egipska delegacja przyjedzie do Paryża.

Rafale to dwusilnikowy wielozadaniowy samolot myśliwski ze skrzydłami typu delta, produkowany od lat 90. XX wieku przez francuską firmę Dassault Aviation. W styczniu rząd Grecji zdecydował się zakupić 18 odrzutowców o wartości około 2,5 miliarda euro.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive