Wyjątkowe obchody Dnia Bastylii. Macron: pragnę wraz z armią złożyć hołd służbie zdrowia

TVN24 | Świat

Autor:
pp/dap
Źródło:
PAP
ReutersObchody Dnia Bastylii we Francji

We Francji po raz pierwszy od 1945 roku nie odbyła się tradycyjna parada wojskowa na Polach Elizejskich z okazji obchodów święta narodowego Dnia Bastylii. Uroczystości miały skromniejszą oprawę z powodu pandemii COVID-19. Prezydent Emmanuel Macron złożył hołd walczącym z koronawirusem. W wywiadzie telewizyjnym zapowiedział, że Francja będzie gotowa na przyjście ewentualnej drugiej fali zachorowań.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"W dniu 14 lipca (...) pragnę wraz ze wszystkimi Francuzami, wraz z armią złożyć szczery hołd pracownikom służby zdrowia oraz tym, którzy (pracując - red.) we wszystkich sektorach, umożliwili kontynuowanie życia publicznego, społecznego i gospodarczego" - oświadczył we wtorek prezydent Francji Emmanuel Macron w opublikowanym rano na stronach Pałacu Elizejskiego komunikacie.

Zaznaczył, że w 2020 roku w obliczu wyjątkowego kryzysu naród francuski stawił mu wspólnie czoło, pokazując swoją waleczność, solidarność i zjednoczenie, a okazane w czasach epidemii poświęcenie, wytrwałość i odwaga budzą podziw i dumę.

Macron złożył też życzenia francuskim żołnierzom, również podkreślając ich rolę w walce z pandemią COVID-19.

Specjalne obchody narodowego święta

We wtorek we Francji upamiętnia się zdobycie przez mieszkańców Paryża mieszczącego się na zamku Bastylia więzienia 14 lipca 1789 roku, co stanowiło symboliczny początek rewolucji francuskiej.

Rano w Paryżu zamiast tradycyjnej dużej parady wojskowej na Polach Elizejskich odbyła się mniejsza ceremonia na placu Zgody. Wzięło w niej udział około 2 tysiące żołnierzy - o połowę mniej niż zazwyczaj.

Na trybunach zasiadło 2,5 tys. osób, spośród których 1,4 tys. stanowili Francuzi bezpośrednio zaangażowani w walkę z epidemią, m.in. policjanci, strażacy, personel opiekuńczy, pracownicy fabryk produkujących maseczki czy testy medyczne. Do prezentujących się przed publicznością żołnierzy dołączyli pod koniec ubrani w białe fartuchy przedstawiciele służby zdrowia, wzbudzając aplauz zgromadzonych.

Symbolicznie reprezentowane były też Niemcy, Szwajcaria, Austria i Luksemburg - państwa, które przyjęły do swoich szpitali francuskich pacjentów w najgorszym momencie epidemii.

Obchody Dnia Bastylii we FrancjiPAP/EPA/IAN LANGSDON

Tegoroczne obchody 14 lipca rozpoczęły się złożeniem hołdu pamięci gen. Charles'a de Gaulle'a, gdyż w 2020 roku obchodzone są trzy okrągłe rocznice związane z tą postacią - przypomina agencja AFP. To 130. rocznica jego urodzin, 50. rocznica śmierci i 80. rocznica słynnego apelu radiowego wygłoszonego 18 lipca 1940, uznawanego za symbol francuskiego ruchu oporu wobec nazistowskich Niemiec.

Macron: Francja będzie gotowa na przyjście ewentualnej drugiej fali zachorowań na COVID-19

Po uroczystościach Macron udzielił telewizyjnego wywiadu relacjonowanego na żywo przez dwie francuskie stacje telewizyjne. Prezydent oświadczył, że chciałby, by noszenie maseczek było od 1 sierpnia obowiązkowe we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych. Argumentował, że już teraz nakazane jest używanie maseczek w środkach transportu publicznego i "działa to bardzo dobrze".

Prezydent Francji przekazał swoim rodakom, że kraj wyszedł z pierwszego szczytu epidemii i wrócił "do prawie normalnego życia", ale - jak zaznaczył - istnieją oznaki, że COVID-19 zaczyna powracać. Macron podkreślił jednak, że kraj "będzie gotowy" na przyjście ewentualnej drugiej fali zachorowań.

Francja będzie jednym z pierwszych krajów, które otrzymają szczepionkę przeciw COVID-19 przygotowywaną przez koncern Sanofi - zapowiedział prezydent.

Prezydent Francji Emmanuel MacronPAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Prezydent zapowiada powiększenie budżetu o co najmniej 100 miliardów euro

Macron ogłosił, że program pobudzenia francuskiej gospodarki zostanie powiększony o "co najmniej 100 miliardów euro", oprócz już zapowiedzianych i częściowo rozdysponowanych 460 miliardów euro.

Środki te mają zostać wydane na ożywienie w wymiarze przemysłowym, ekologicznym, lokalnym, kulturalnym i edukacyjnym, co pomoże w ciągu dziesięciu lat "zbudować inny kraj". Ten plan jest jednym z kluczowych celów nowego francuskiego rządu premiera Jeana Castex, powołanego, by walczyć ze skutkami epidemii - przypomina agencja AFP.

Jednym z działań podejmowanych w ramach tego programu ma być całościowa przebudowa systemu towarowych połączeń kolejowych, lokalnych linii kolejowych oraz połączeń nocnych, która ma zaoszczędzić pieniądze oraz ograniczyć emisję CO2. Innym - duży plan renowacji energetycznej szkół i zakładów opieki społecznej.

Macron za "jak najszybszym" wpisaniem do konstytucji "celu walki z globalnym ociepleniem klimatu"

Francuski przywódca zadeklarował także pomoc w zdobyciu pracy przez młodych ludzi. Rząd ma m.in. znieść część obciążeń, by zachęcić do zatrudniania pracowników o niskich kwalifikacjach. Utworzonych ma być też 100 tys. dodatkowych miejsc w służbie obywatelskiej - przeznaczonym dla młodzieży i finansowanym przez państwo programie, w ramach którego młodzi ludzie pracują na rzecz lokalnych społeczności.

Macron poinformował również, że prace nad reformą emerytalną - którą będzie trzeba wprowadzić w ciągu najbliższych lat - będą kontynuowane, ale wymagają zmian, ponieważ planowano ją jeszcze przed kryzysem wywołanym pandemią.

Prezydent opowiedział się także za "jak najszybszym" wpisaniem do konstytucji "celu walki z globalnym ociepleniem klimatu, a także poszanowania różnorodności biologicznej" - co było postulatem obywatelskiego panelu ds. klimatu

Autor:pp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/IAN LANGSDON