TVN24 | Świat

Żołnierze powrócili na Pola Elizejskie po roku przerwy. Francja uczciła Dzień Bastylii

TVN24 | Świat

Autor:
ft/dap
Źródło:
PAP, Reuters

Po roku spowodowanej pandemią COVID-19 przerwy przez paryskie Pola Elizejskie przeszła tradycyjna defilada wojskowa z okazji obchodzonego w środę Dnia Bastylii. W uroczystości wzięły udział tysiące żołnierzy i kadetów szkół wojskowych, setki pojazdów oraz samolotów. Obecny był również prezydent Francji Emmanuel Macron, który w mediach społecznościowych pogratulował jednemu z kadetów, który tuż przed defiladą oświadczył się swojej partnerce. 

W 2020 roku paryskie uroczystości ograniczono do mniejszej ceremonii na placu Zgody. Organizowana tradycyjnie na Polach Elizejskich parada wojskowa została w ubiegłym roku odwołana po raz pierwszy od 1945 roku. Tegorocznej defiladzie, w której przemaszerowało 4,3 tysiące żołnierzy, towarzyszyły dodatkowe środki ostrożności.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Miejsca na trybunach zajęło 10 tysięcy widzów, wobec 25 tys. w latach ubiegłych. Każdy z nich musiał się wylegitymować aktualnym negatywnym testem na obecność koronawirusa lub zaświadczeniem o zaszczepieniu przeciw COVID-19 albo przejściem tej choroby. Obserwujący przemarsz wojsk na trybunach czy wzdłuż jego trasy musieli mieć na twarzach maseczki. Sami żołnierze nie zakrywali twarzy, gdyż - jak wyjaśniła francuska armia - wszyscy zostali w pełni zaszczepieni lub niedawno przebadani na obecność koronawirusa.

Pieszą defiladę poprowadzili żołnierze z kierowanej przez Francję europejskiej grupy zadaniowej Takuba, która ma walczyć z dżihadystami w Mali i całym regionie Sahelu. Grupa Takuba przejmie obowiązki od reorganizujących się sił francuskich, których liczebność w Sahelu ma zostać do 2022 roku zmniejszona o połowę.

W paradzie wzięło udział 221 pojazdów wojskowych, pośród nich po raz pierwszy kołowe transportery opancerzone nowej generacji Griffon. Przed najwyższymi urzędnikami państwowymi, w tym prezydentem Emmanuelem Macronem, przedefilowało też 200 kawalerzystów z Gwardii Republikańskiej. Podczas parady lotniczej zaprezentowano 73 samoloty i 24 śmigłowce.

W trakcie uroczystości szczególnie uhonorowano personel wojskowej służby zdrowia, który walczy z epidemią oraz jednostki, które zajmowały się transportem szczepionek przeciw COVID-19 do francuskich terytoriów zamorskich. Organizatorzy paryskich obchodów chcieli, by był to "optymistyczny Dzień Bastylii", podczas którego świętowane będzie "wychodzenie zjednoczonej pod trójkolorowym sztandarem Francji z pandemii".

Dwugodzinną paradę zakończył występ młodzieżowego chóru. Po defiladzie zgromadzoną publiczność zachęcano do oddawania krwi na rzecz rannych podczas operacji żołnierzy. Wieczorem w Paryżu pod Wieżą Eiffla odbędzie się pokaz sztucznych ogni. Uroczystości z okazji święta narodowego trwają w całym kraju.

Zaręczyny podczas defilady

Tegoroczne święto było wyjątkowym dla jednego z kadetów, który chwilę przed rozpoczęciem defilady oświadczył się swojej partnerce na środku Pól Elizejskich. Na nagraniu uchwycono moment, gdy młody żołnierz w mundurze galowym klęka na kolano, by poprosić partnerkę o rękę. Gdy kobieta powiedziała "tak", zebrany wokół tłum zaczął wiwatować.

"Dla naszych żołnierzy wszystko jest możliwe w dniu święta narodowego" – napisano na Twitterze francuskich wojsk lądowych. Gratulacje dla pary w mediach społecznościowych zamieścił także prezydent Macron.

Dzień Bastylii

We Francji upamiętnia się zdobycie 14 lipca 1789 roku przez mieszkańców Paryża mieszczącego się na zamku Bastylia więzienia. Wydarzenie to stanowiło symboliczny początek rewolucji francuskiej.

Autor:ft/dap

Źródło: PAP, Reuters