TVN24 | Świat

Osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Były nuncjusz apostolski skazany za napaści seksualne

TVN24 | Świat

Autor:
pp/tr
Źródło:
PAP

Sąd karny w Paryżu skazał w środę byłego nuncjusza apostolskiego we Francji Luigiego Venturę na osiem miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu za napaści seksualne. Arcybiskup dopuścił się ich w latach 2018-2019.

W zeszłym roku Watykan zawiesił immunitet dyplomatyczny nuncjusza apostolskiego we Francji, co media komentowały jako precedens w najnowszej historii Stolicy Apostolskiej.

Oprócz kary więzienia paryski sąd karny orzekł, że arcybiskup Luigi Ventura ma zapłacić czterem ofiarom 13 tysięcy euro jako odszkodowanie za straty moralne i dziewięć tysięcy euro kosztów sądowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Miał dopuszczać się napaści podczas noworocznych uroczystości i mszy

W ubiegłym roku jeden z pracowników paryskiego ratusza złożył skargę na arcybiskupa, który miał trzykrotne złapać go za pośladki podczas uroczystości składania przez mer Paryża Anne Hidalgo życzeń noworocznych korpusowi dyplomatycznemu.

Następnie inny pracownik merostwa oskarżył hierarchę o napaść seksualną, do której miało dojść rok wcześniej podczas takiej samej uroczystości.

Do powodów dołączył też m.in. 20-letni seminarzysta, który twierdził, że duchowny dopuścił się wobec niego podobnych czynów podczas i po mszy. O napaści seksualnej ze strony ówczesnego nuncjusza w 2018 roku doniósł sądowi również wysoki urzędnik francuskiego MSZ, ale nie złożył skargi.

Arcybiskup Ventura nie stawił się na rozprawie

Arcybiskup Ventura, mieszkający obecnie we Włoszech, nie stawił się na rozprawie, która odbyła się 10 listopada. Na sali sądowej nie było go również w środę, gdy ogłoszono wyrok. Nieobecność tłumaczył złym stanem zdrowia.

Prokurator żądał dla niego kary 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu, twierdząc, że napaści seksualne, o jakie oskarżany był hierarcha, nie ulegają wątpliwości. Niski wymiar kary - za napaści na tle seksualnym grozi we Francji kara więzienia do lat pięciu oraz grzywna - tłumaczył "zaburzeniami kognitywnymi" oskarżonego, ustalonymi przez ekspertów.

Wydanie wyroku skazującego wobec arcybiskupa Ventury powoduje wpisanie go do krajowego rejestru sprawców wykroczeń seksualnych.

Autor:pp/tr

Źródło: PAP