Świat

Polowanie na terrorystów. Kogo szukają służby, gdzie prowadzą tropy

Świat


Śledztwo mające na celu aresztowanie zamachowców i organizatorów paryskich ataków zatacza coraz szersze kręgi. Coraz więcej tropów prowadzi do Belgii, ale w stan gotości postawiono służby w niemal całej Zachodniej Europie. W poniedziałek trwał pościg na terenie Włoch, gdzie miał zbiec mężczyzna powiązany z zamachami. Przeprowadzono serię aresztowań w Belgii, Francji i Niemczech.

Belg może być mózgiem zamachów

W poniedziałek niderlandzki dziennik "De Standaard" napisał, że urodzony w Brukseli Abdelhamid Abaaoud jest podejrzewany przez belgijskie służby o zorganizowanie piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu. Mężczyzna ten jest już jednak w Syrii - twierdzi Reuters.

29-letni Abaaoud wychował się w imigranckiej dzielnicy Molenbeek-Saint-Jean. Jest on najbardziej poszukiwanym podejrzanym o terroryzm w Belgii.

Służby uważają, że miał związki z zastrzelonymi w styczniu w miejscowości Verviers dwoma dżihadystami. Belg marokańskiego pochodzenia był prawdopodobnie mózgiem siatki działającej w tym kraju i kierował nią z Aten.

Obława w Molenbeek

Policja i siły specjalne w poniedziałek ok. godz. 10 otoczyły jeden z budynków w dzielnicy, w której mieszkało kilku sprawców paryskich zamachów. Ruch pojazdów na ulicy został wstrzymany. Na miejscu byli też strażacy i ekipy saperów.

Policjanci przeszukiwali domy, a funkcjonariusze sił specjalnych na ulicy Delaunoy przez megafony apelowali do mieszkańców, by otwierali okna i wychodzili na zewnątrz. Według dziennikarzy w tej części miasta słychać było odgłosy wybuchów.

Po kilku godzinach burmistrz Molenbeek Francoise Schepmans ogłosiła zakończenie akcji. Nikogo nie zatrzymano.

Pościg za ósmym zamachowcem

Przed południem telewizja RTL podała, że aresztowano poszukiwanego międzynarodowym listem gończym Salaha Abdeslama, którego media nazywają "ósmym zamachowcem z Paryża". Później jednak zdementowano doniesienia o zatrzymaniu.

Rzecznik belgijskiej prokuratury mówił podczas operacji w Molenbeek, że jej celem jest zatrzymanie Salaha Abdeslama. Urodzony w Brukseli Francuz miał wynająć volkswagena, którym przemieszczali się terroryści odpowiedzialni za śmierć 89 osób w sali koncertowej Bataclan w Paryżu. Jego brat, 31-letni Brahim Abdeslam, wysadził się przy Boulevard Voltaire w okolicach Place de la Nation.

W niedzielę Belgia wydała za Salahem Abdeslamem międzynarodowy list gończy. Ostrzegła w nim, że poszukiwany jest niebezpieczny, i odradziła jakiekolwiek działanie na własną rękę.

Belgijska policja zatrzymała w sobotę drugiego brata Salaha, Mohameda, ale w poniedziałek wczesnym popołudniem został on wypuszczony na wolność.

Belgijska prokuratura podała, że łącznie na wolność w poniedziałek wyszło pięciu z siedmiu podejrzanych o związki z paryskimi zamachowcami, którzy zostali zatrzymani w Brukseli w weekend. Dwie osoby zostały oskarżone o przynależność do grupy terrorystycznej oraz powiązania z zamachami terrorystycznymi.

Francja. Seria aresztów, rekwirowanie broni

Szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve poinformował, że francuska policja zatrzymała 23 osoby i zarekwirowała 31 sztuk broni podczas operacji przeprowadzonych w nocy z niedzieli na poniedziałek w ramach stanu wyjątkowego ogłoszonego po piątkowych zamachach w Paryżu.

Według ministra policja przeszukała w nocy 168 mieszkań w całej Francji. W ciągu ostatnich 48 godzin "aresztem domowym objęto 104 osoby", które "są szczególnym przedmiotem zainteresowania naszych służb" - dodał Cazeneuve.

Według źródła bliskiego śledztwu, na które powołuje się agencja AFP, w jednym z mieszkań w Lyonie znaleziono broń, w tym wyrzutnię rakietową, kamizelki kuloodporne, kilka pistoletów i karabin Kałasznikowa.

Włochy. Poszukiwania uciekającego terrorysty

W pościg za sprawcami piątkowych zamachów zaangażowana jest także włoska policja. Koło Turynu na północy Włoch poszukiwany był uciekający samochodem domniemany terrorysta. W stan gotowości postawione zostały wszystkie patrole policji drogowej w całym Piemoncie.

Jak wyjaśniono, poszukiwany jest 32-letnim obywatelem Francji i nazywa się Baptiste Burgy.

Ustalono, że wjechał on z Francji do Włoch w niedzielę przez przejście graniczne w mieście Ventimiglia.

Niemcy. Areszt w centrum uchodźców

Niemiecka policja poinformowała, że w poniedziałek zatrzymano mężczyznę algierskiego pochodzenia w centrum recepcyjnym. Areszt, którego dokonano w Arnsberg niedaleko Dortmundu, ma związek z zamachami w Paryżu.

Kilka dni temu mężczyzna miał powiedzieć syryjskiemu uchodźcy, że obawia się, iż za kilka dni fala terroru ogarnie francuską stolicę. Miał także mówić o bombie. Niemiecka prokuratura ustala, czy jego deklaracje były wiarygodne, ale - jak stwierdziła - na razie nie ma żadnych poważnych dowodów na związek tego mężczyzny z zamachowcami z Paryża.

Autor: pk/ja / Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości